Istotną informacją jest to, że do oprocentowania kredytu klęskowego dopłaca Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Warunki takiego kredytu są dużo korzystniejsze dla poszkodowanych, niż dostępne w bankach kredyty komercyjne. Jeśli chodzi o kredyt klęskowy, to kredytobiorca płaci jedynie 2% należnego oprocentowania w skali roku, pod warunkiem, że ubezpieczył przynajmniej połowę średniej rocznej produkcji lub dochodu związanego z produkcją lub 3,8125%, w sytuacji, gdy takich umów nie zawarł. Resztę należnego oprocentowania pokrywa Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Poszkodowani rolnicy, w wyniku klęski żywiołowej, aby wznowić produkcję w swoich gospodarstwach rolnych czy działach specjalnych produkcji rolnej, mogą skorzystać z dwóch linii kredytowych – inwestycyjnej i obrotowej. Kredyt obrotowy można otrzymać na środki do produkcji rolnej np. nawozy, paliwa, czy też zakup inwentarza. Z kolei kredyt inwestycyjny można dostać m.in. na zakup maszyn rolniczych, przywrócenie funkcji użytkowych zniszczonych lub uszkodzonych budynków inwentarskich i innych służących do produkcji.
Kredyty klęskowe mają specjalną procedurę uruchamiania pomocy. W pierwszej kolejności – przed złożeniem wniosku o kredyt – poszkodowany musi udać się do Urzędu Gminy, aby zgłosić szkodę. Pozwala to komisji powołanej przez wojewodę na oszacowanie wysokości szkód, które powstały w wyniku klęski w danym gospodarstwie. Następnie komisja dokonuje szacunków w terminie 2 miesięcy od dnia stwierdzenia skutków klęski. Na podstawie pracy tej komisji przygotowywana jest opinia wojewody dotycząca zakresu i wysokości szkód spowodowanych przez klęskę. Opinia wojewody stanowi formalny dokument potwierdzający wystąpienie szkody. Uzyskanie opinii wojewody jest warunkiem ubiegania się przez poszkodowanego o kredyt. W ciągu kolejnego miesiąca wojewoda zgłasza wniosek do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o wyrażenie zgody na uruchomienie pomocy.
Wyrażenie zgody przez Ministra umożliwia uruchomienie linii preferencyjnych kredytów klęskowych na wznowienie produkcji po danej klęsce przez banki współpracujące z ARiMR. Wówczas rolnik ubiegając się o kredyt "klęskowy" musi pójść do banku i pobrać formularz wniosku o kredyt. Jeśli zamierza starać się o kredyt klęskowy inwestycyjny musi przygotować plan inwestycji. Kolejnym krokiem jest złożenie w banku wniosku o kredyt wraz z planem inwestycji, o ile rolnik ubiega się o kredyt inwestycyjny, opinią wojewody i innymi dokumentami wymaganymi przez bank. O kredyty klęskowe można ubiegać się w następujących bankach: Bank Polskiej Spółdzielczości S.A., Bank Gospodarki Żywnościowej S.A., Mazowiecki Bank Regionalny S.A., Gospodarczy Bank Wielkopolski S.A., ING Bank Śląski S.A., Bank Zachodni WBK S.A., Bank Polska Kasa Opieki S.A., a także w bankach spółdzielczych zrzeszonych w BPS S.A., SGB GBW S.A., i MBR S.A.
Kredyt klęskowy mogą otrzymać osoby fizyczne, które posiadają pełną zdolność do czynności prawnych, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, które doznały szkód we własnym lub dzierżawionym gospodarstwie rolnym, dziale specjalnym produkcji rolnej lub gospodarstwie rybackim. Okres kredytowania dla kredytu klęskowego inwestycyjnego nie może wynosić więcej niż 8 lat, z kolei dla kredytu klęskowego obrotowego – maksymalnie 4 lata. Karencja w spłacie kredytu nie może być dłuższa niż 2 lata. Kwota kredytu w przypadku linii inwestycyjnej nie może przekroczyć wartości odtworzeniowej środków trwałych, a w przypadku linii obrotowej kwoty obniżenia dochodu i jednocześnie nie może wynosić więcej niż 4 mln zł dla gospodarstw rolnych i 8 mln zł dla działów specjalnych produkcji rolnej. Wkład własny nie jest wymagany. Kredytobiorca zobowiązany jest w terminie 3 miesięcy od dnia pobrania środków finansowych z banku udokumentować wykorzystanie kredytu klęskowego inwestycyjnego na zakupy dokonane po dniu wystąpienia szkody.
Od dnia 1 stycznia 2010 r. nastąpiła zmiana warunków przyznawania kredytów klęskowych. Zgodnie z rozporządzeniem Komisji (WE) Nr 1857/2006 z dnia 15 grudnia 2006 r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu w odniesieniu do pomocy państwa dla małych i średnich przedsiębiorstw prowadzących działalność związaną z wytwarzaniem produktów rolnych oraz zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 70/2001 od dnia 1 stycznia 2010 r. pomoc na rzecz strat spowodowanych niekorzystnymi zjawiskami klimatycznymi musi być zmniejszona o 50% chyba, że przyznaje się ją rolnikom, którzy dokonali ubezpieczenia pokrywającego co najmniej 50% średniej rocznej produkcji lub dochodu związanego z produkcją i obejmującego zagrożenia związane z niekorzystnymi zjawiskami klimatycznymi statystycznie najczęściej występującymi w danym państwie członkowskim lub regionie.
Zmiana warunków udzielania kredytów "klęskowych" dotyczy rolników, w których gospodarstwach od 1 stycznia 2010 r. wystąpiły szkody spowodowane przez suszę, grad, deszcz nawalny, ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne, powódź, huragan, piorun, obsunięcie się ziemi lub lawinę w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Z kolei kredyty na wznowienie produkcji po klęskach, które wystąpiły do 31.12.2009 r., udzielane będą na dotychczasowych zasadach. Zmiana polega na obniżeniu o połowę wysokości pomocy Agencji, tj. dopłat do oprocentowania kredytów "klęskowych", w przypadku braku ubezpieczenia, co najmniej 50% powierzchni upraw rolnych, z wyłączeniem łąk i pastwisk lub, co najmniej 50% liczby zwierząt gospodarskich w gospodarstwie rolnym lub dziale specjalnym produkcji rolnej, od co najmniej jednego z ryzyk wymienionych powyżej. W rezultacie, jeżeli rolnik nie będzie posiadał stosownego ubezpieczenia, to oprocentowanie kredytu "klęskowego" zaciąganego w związku ze szkodami, które wystąpiły od 1 stycznia 2010 r., będzie dla niego wyższe. Na przykład, przy aktualnie obowiązującej wysokości stóp procentowych, całkowite oprocentowanie kredytów "klęskowych" wynosi 5,625% w skali roku, z czego w 1. przypadku, gdy rolnik ubezpieczył co najmniej 50% produkcji -Agencja zapłaci 3,625%, a kredytobiorca zapłaci 2%. Natomiast w 2. przypadku, gdy rolnik nie zawarł wymaganych umów ubezpieczenia, to Agencja zapłaci 1,8125%, a kredytobiorca zapłaci 3,8125%.
ZLEĆ NAM ODZYSKANIE TWOICH PIENIĘDZY / PROWADZENIE SPRAWY / PRZYGOTOWANIE PISMA (więcej szczegółów – http://www.serwisprawa.pl/zlec-sprawe-adwokatowi).