Po wejściu w życie nowych przepisów, osoby które zdecydują się na rozpoczęcie działalności gospodarczej, przez pierwsze 2 lata będą płacić składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe od podstawy wynoszącej 30 proc. minimalnej płacy, a nie tak jak obecnie 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Od tej niższej podstawy opłacą także składki na ubezpieczenie chorobowe, wypadkowe oraz na Fundusz Pracy.
Nie mogą jednak skorzystać z płacenia składek na ZUS osoby:
-
prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej prowadziły pozarolniczą działalność,
-
wykonują działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.
Zgodnie jednak z art. 2 ust. 10 nowelizacji, za pozarolniczą działalność gospodarczą uważa się pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzoną na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez osoby fizyczne na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, z wyłączeniem wspólników spółek prawa handlowego oraz osób prowadzących działalność w zakresie wolnego zawodu:
-
w rozumieniu przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,
-
z której przychody są przychodami z działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Tym samym, prowadząc działalność gospodarczą osobiście lub w postaci spółki cywilnej można skorzystać z dobrodziejstwa nowelizacji, wchodząc do spółki jawnej jako wspólnik, przedsiębiorca (wspólnik) będzie musiał płacić składki tak jak inni przedsiębiorcy, którzy nie korzystają z preferencyjnych warunków określonych w nowelizacji.