- Reklama -
poniedziałek, 25 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPodatkiŁupki bez podatku do 2020 roku, ale szczegółów brak

    Łupki bez podatku do 2020 roku, ale szczegółów brak

    Dla firm z sektora wydobywczego ważne jest jednak poznanie szczegółowych propozycji zapisów ustawowych. Nie wiadomo bowiem, czy deklaracja o wejściu w życie przepisów odnośnie opodatkowania odnosi się do wydobycia węglowodorów ze wszystkich rodzajów złóż, czy tylko do wydobycia gazu z formacji łupkowych. Ponadto, nie jest także pewne czy podana data 2020 r. wynikała z planu wprowadzenia „wakacji podatkowych” czy raczej oczekiwań resortu finansów, że do tego czasu wydobycie gazu łupkowego się jeszcze nie rozpocznie, a co za tym idzie nie będzie czego opodatkować. To drugie rozwiązanie byłoby z pewnością niekorzystne dla przedsiębiorców wydobywających już obecnie gaz i ropę ze złóż konwencjonalnych.
    Przedsiębiorstwa
    czekają również na uszczegółowienie innych propozycji Ministerstwa Finansów dotyczących:
    •  obniżenia stawek podatku od wydobycia węglowodorów ze złóż morskich,
    • podwyższenia współczynnika wydatków kwalifikowanych względem przychodów kwalifikowanych w specjalnym podatku węglowodorowym, co miałoby doprowadzić do dłuższego okresu, w którym stosowana byłaby niższa 12,5 proc. stawka podatku,
    •  uproszczenia w zakresie ewidencji względem poprzedniej wersji projektu ustawy o specjalnym podatku węglowodorowym.

    Ważną i oczekiwaną propozycją jest złagodzenie wymogu prowadzenia działalności w formie spółki akcyjnej poprzez dopuszczenie działalności w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Niemniej, spora część inwestorów prowadzi działalność wspólnie ze swoimi partnerami biznesowymi w formie spółek osobowych, więc powyższa propozycja w dalszym ciągu będzie dla nich wiązała się z koniecznością zmiany modeli biznesowych i procesami restrukturyzacyjnymi.


    Firmy z sektora wydobywczego
    są otwarte na dyskusję i wspólną pracę nad szczegółami propozycji ministra finansów odnośnie opodatkowania, ponieważ uważają, że tylko w takiej formule możliwy jest rozwój sektora poszukiwania, a w przyszłości wydobycia węglowodorów w Polsce, przy jednoczesnym poszanowaniu interesów Skarbu Państwa i społeczności lokalnych. Pozostaje mieć nadzieję, że nowe propozycje resortu finansów będą skorelowane ze zmianami w prawie geologicznym i górniczym, które Ministerstwo Środowiska ma ogłosić 29 maja 2013 r.


    Konfederacja Lewiatan

     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE