- Reklama -
niedziela, 24 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaMajątek i pieniądzeNa jakie konto trzeba wpłacić opłatę od pełnomocnictwa?

    Na jakie konto trzeba wpłacić opłatę od pełnomocnictwa?

    Udzielenie pełnomocnictwa do prowadzenia postępowania sądowego wiąże się z obowiązkiem uiszczenia opłaty skarbowej. Brak tej opłaty nie wstrzyma biegu sprawy, nie spowoduje także, że Twój pozew zostanie np. odrzucony. Należy jednak wskazać, że brak opłaty skarbowej od udzielonego pełnomocnictwa do zastępowania przed sądem stanowi wykroczenie skarbowe, które może być karane nawet do wysokości dwudziestokrotności wynagrodzenia minimalnego.

    W którym momencie powstaje obowiązek uiszczenia opłaty skarbowej od pełnomocnictwa?

    Obowiązek uiszczenia opłaty skarbowej powstaje wraz z chwilą złożenia dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa do dokonania czynności w sądzie np. przy złożeniu pozwu do sądu, do którego załączyć należy pełnomocnictwo i dowód uiszczenia opłaty skarbowej lub w organie administracji publicznej np. przy dokonywaniu wpisu, uzyskaniu zezwolenia, pozwolenia lub zaświadczenia. Dowód uiszczenia opłaty skarbowej najlepiej załączyć do pisma, które składa pełnomocnik lub prokurent.

    Czy od każdego pełnomocnictwa należy uiścić opłatę skarbową?

    Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej, opłacie skarbowej podlega:

    • w sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej:

    a) dokonanie czynności urzędowej na podstawie zgłoszenia lub na wniosek,
    b) wydanie zaświadczenia na wniosek,
    c) wydanie zezwolenia (pozwolenia, koncesji);

    • złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo jego odpisu, wypisu lub kopii – w sprawie z zakresu administracji publicznej lub w postępowaniu sądowym.

    Opłacie skarbowej podlega także dokonanie czynności urzędowej, wydanie zaświadczenia oraz zezwolenia (pozwolenia) przez podmiot inny niż organ administracji rządowej i samorządowej, w związku z wykonywaniem zadań z zakresu administracji publicznej, a także złożenie w takim podmiocie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo jego odpisu, wypisu lub kopii.

    Wysokość opłaty skarbowej od pełnomocnictwa

    Załącznik do ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej – określa, że opłata wynosi 17 zł od każdego stosunku pełnomocnictwa. Zatem liczba mocodawców wymieniona w dokumencie wyznacza krotność opłaty skarbowej. Jeśli na przykład trzech mocodawców ustanowi jednego pełnomocnika, złożenie przez niego pełnomocnictwa wymagało będzie wniesienia opłaty skarbowej w wysokości 51 zł (3 x 17 zł). Należy również pamiętać o tym, że przedłożenie uwierzytelnionej kopii pełnomocnictwa dla strony przeciwnej nie rodzi kolejnego obowiązku wniesienia opłaty skarbowej od jednego, udzielonego w jednej sprawie przez jednego mocodawcę pełnomocnictwa. Wykonanie obowiązku nałożonego z art. 89 § 1 k.p.c., tj. dołączenie przy pierwszej czynności procesowej do akt sprawy pełnomocnictwa z podpisem mocodawcy lub wierzytelnego odpisu pełnomocnictwa wraz z odpisem dla strony przeciwnej i doręczanie odpisu dokumentów, w tym pełnomocnictwa dla strony przeciwnej nie prowadzi do powstania obowiązku wniesienia opłaty skarbowej za doręczany odpis, wypis lub kopię pełnomocnictwa. O wysokości należnej opłaty skarbowej decyduje bowiem jeden stosunek udzielenia pełnomocnictwa.

    Uiszczenie opłaty skarbowej od pełnomocnictwa

    Opłatę skarbową od pełnomocnictwa można uiścić zarówno gotówką w kasach właściwego urzędu miejskiego, jak również za pośrednictwem inkasentów zgodnie z podanym przez urząd wykazem. Opłatę od pełnomocnictwa można również wpłacić bezgotówkowo – w formie przelewu na rachunek bankowy właściwego organu. Organem podatkowym właściwym w sprawach opłaty skarbowej jest wójt (burmistrz lub prezydent miasta). Organem podatkowym właściwym miejscowo w sprawach opłaty skarbowej jest:

    • od dokonania czynności urzędowej, wydania zaświadczenia oraz zezwolenia (pozwolenia, koncesji) – organ podatkowy właściwy ze względu na siedzibę organu lub podmiotu, który dokonał czynności urzędowej albo wydał zaświadczenie lub zezwolenie (pozwolenie, koncesję);
    • od złożenia dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury oraz jego odpisu, wypisu lub kopii – organ podatkowy właściwy ze względu na miejsce złożenia dokumentu.

    Zatem opłatę skarbową od pełnomocnictwa należy wpłacić na konto właściwego urzędu miasta w którym będzie złożony dany dokument, np. pozew, odpowiedź na pozew itd.

    Przykład:

    Adwokat będzie składać w Twoim imieniu pozew o zapłatę odszkodowania. Postępowanie będzie prowadzone przed Sądem Okręgowym we Wrocławiu. Wobec tego opłatę od pełnomocnictwa w tym przypadku należy uiścić na konto UM Wrocław, tj. 82 1020 5226 0000 6102 0417 7895

    Podstawa prawna:
    art. 1 – 2, art. 12 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. 2006 nr 225 poz. 1635)

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE