Wdrożenie kas rejestrujących wiąże się z pewnymi korzyściami, które są związane nie tylko z interesem budżetowym. Ów korzyści dotyczą przede wszystkim podatników, zarówno konsumentów jak również sprzedających towary i usługi. Każdy, kto kupuje towary lub usługi powinien otrzymać dokument potwierdzający dokonanie zakupu. W przypadku, gdy sprzedawca posiada kasę fiskalną będzie to paragon, jako wydruk z kasy rejestrującej. Na paragonie odnajdziemy takie informacje jak np. cena, dane sprzedawcy, częściowa struktura ceny towaru – z podaniem wysokości stawek podatku VAT dla poszczególnych grup towarowych.
Należy podkreślić, że paragon powinien być wręczony klientowi bez jego dodatkowych starań. Nie zawsze takie zachowania są dla wszystkich sprzedających oczywiste, dlatego też klienci powinni sami żądać wydania paragonu, ponieważ jest on dla nich ważny z kilku powodów.
Po pierwsze, paragon ułatwia klientowi dochodzenie swoich praw w sytuacji, kiedy zakupiony towar lub usługa nie odpowiada jakości deklarowanej przez producenta lub posiada wady. Paragon umożliwia klientowi rachunkową i rzeczową kontrolę poprawności rozliczenia transakcji oraz pomaga w prowadzeniu porównań cenowych w sieci handlowej.
Po drugie, sprzyja uczciwej konkurencji. Każdy sprzedawca, poprzez wydanie paragonu, równocześnie rejestruje swoje obroty. Poprzez zażądanie paragonu klient niejako zmusza sprzedawcę do stosowania czystych reguł konkurowania. W przypadku, gdy klient nie chce paragonu, sprzedawca może nie „nabić” transakcji na kasę, czyli praktycznie nie rejestruje jej, a zatem – skoro nie ma transakcji nie ma też odprowadzanego podatku od towarów i usług.
Po trzecie, klient, który zabiera paragon może oczekiwać, iż zapłacony podatek powróci do niego w sposób pośredni, poprzez zadania realizowane i finansowane przez państwo. Jeśli sprzedawca wyda paragon, to będzie musiał odprowadzić należny podatek do budżetu państwa. Klient może być w tej sytuacji pewien, że zapłacony przez niego, naliczony w cenie podatek, uwidoczniony na paragonie, rzeczywiście trafi do budżetu, czyli żądając za każdym razem paragonu, konsumenci przyczyniają się do zwiększenia wpływów do budżetu. To z kolei może przekładać się większymi nakładami np. na poprawą naszego bezpieczeństwa czy szkolnictwo.
Po czwarte, biorąc paragon klienci przyczyniają się do likwidacji tzw. „szarej strefy”, bowiem sprzedawcy nie mają możliwości ukrywania swoich dochodów. Należy zwrócić uwagę, że część podatników uchyla się od obowiązku instalowania kas fiskalnych. Są także i tacy, którzy mimo tego, że posiadają kasę fiskalną, nie rejestrują obrotów, czyli ukrywają swoje dochody. Tym bardziej w celu stworzenia równych warunków konkurowania na rynku, konsumenci powinni żądać paragonu. Ważne, aby o cenie towaru czy usługi decydowała operatywność sprzedawcy i uczciwa konkurencja, a nie nierzetelność.