Jak już zostało wspomniane, zmiany dotyczą wprowadzenia pierwszeństwa w zatrudnieniu dla osób niepełnosprawnych. W sytuacji, gdy w urzędzie wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych – w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, w miesiącu poprzedzającym datę upublicznienia ogłoszenia o naborze, nie wynosi co najmniej 6%, pierwszeństwo w zatrudnieniu przysługuje osobie niepełnosprawnej, o ile znajduje się ona w gronie nie więcej niż pięciu albo dwóch (w przypadku wyższych stanowisk w służbie cywilnej) najlepszych kandydatów, spełniających wymagania niezbędne oraz w największym stopniu spełniających wymagania dodatkowe / pożądane.
Co za tym idzie, należy zwrócić uwagę na nowe elementy treści ogłoszenia o naborze. Ważna jest informacja, czy w miesiącu poprzedzającym datę upublicznienia ogłoszenia wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w urzędzie:
- wynosi co najmniej 6%,
- nie wynosi co najmniej 6%.
W sytuacji, gdy wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w danym urzędzie jest niższy niż 6%, osoby niepełnosprawne mogą skorzystać z pierwszeństwa w zatrudnieniu na warunkach określonych w ustawie.
W treści ogłoszenia umieszczony zostanie dodatkowy element „warunki pracy”. Opisane warunki pracy, oprócz innych informacji zawartych w treści ogłoszenia, pozwolą zainteresowanym pracą w służbie cywilnej, w szczególności osobom niepełnosprawnym, na ocenę własnych możliwości i podjęcie decyzji o złożeniu swojej oferty na dane stanowisko. Dodatkowo w każdym ogłoszeniu o naborze, w którym zostanie wskazany poziom zatrudnienia osób niepełnosprawnych niższy niż 6%, w części „Inne dokumenty
i oświadczenia” zostanie także zawarta informacja dotycząca złożenia dokumentu potwierdzającego niepełnosprawność.
Należy pamiętać o konieczności przedłożenia dokumentu potwierdzającego niepełnosprawność w przypadku zamiaru skorzystania przez osobę niepełnosprawną z pierwszeństwa w zatrudnieniu. Oczywiście, kandydat może złożyć swoją ofertę bez wskazanego wyżej dokumentu, ale wówczas nie będzie mógł skorzystać z pierwszeństwa w zatrudnieniu.
Zasada otwartego i konkurencyjnego naboru
Należy podkreślić, że wszyscy kandydaci podlegają weryfikacji i ocenie na jednolitych i konkurencyjnych zasadach – osoby niepełnosprawne na poszczególnych etapach naboru traktowane są na równi z pozostałymi kandydatami ubiegającymi się o dane stanowisko. Wszyscy kandydaci muszą spełniać wymagania niezbędne. Dodatkowo spełnienie w największym stopniu wymagań dodatkowych / pożądanych zwiększa szanse na znalezienie się w gronie wyłonionych najlepszych kandydatów.
Następnie komisja/zespół wyłania odpowiednio nie więcej niż pięciu i nie więcej niż dwóch – w przypadku wyższych stanowisk w służbie cywilnej – najlepszych kandydatów, spełniających wymagania niezbędne oraz w największym stopniu wymagania dodatkowe /pożądane.
W sytuacji, gdy w gronie wyłonionych najlepszych kandydatów znajdzie się osoba niepełnosprawna, przysługuje jej pierwszeństwo w zatrudnieniu, bez względu na wyniki pozostałych kandydatów znajdujących się w tym gronie. W każdym przypadku ostateczną decyzję w sprawie zatrudnienia podejmuje dyrektor generalny urzędu (lub kierownik urzędu wykonujący zadania dyrektora generalnego).