Zwolnienie będzie dotyczyło osób pobierających wynagrodzenie z tytułu służebności przesyłu. Przypomnijmy, że służebność przesyłu jest stosunkowo młodą instytucją prawa cywilnego – wprowadzona została do Kodeksu cywilnego w 2008 r. Zgodnie z treścią art. 305 [1] KC, nieruchomość można obciążyć na rzecz przedsiębiorcy, który zamierza wybudować lub którego własność stanowią urządzenia służące do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej, prawem polegającym na tym, że przedsiębiorca może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, zgodnie z przeznaczeniem tych urządzeń. Ustanowienie służebności następuje zatem na rzecz przedsiębiorcy, który jest właścicielem w/w urządzeń przesyłowych na podstawie umowy zawartej z właścicielem konkretnej nieruchomości. Należy pamiętać, że umowa musi przybrać postać aktu notarialnego, przy czym ustanowienie służebności nie musi być odpłatne.
Z reguły jednak służebność przesyłu jest ustanawiana odpłatnie – właściciel nieruchomości, przez którą będą przebiegały instalacje wodociągowe, gazowe czy energetyczne otrzymuje od właściwego przedsiębiorstwa uzgodnioną wcześniej kwotę. Praktycy zaznaczają, że takie wynagrodzenie jest swojego rodzaju odszkodowaniem za naruszenie cudzej nieruchomości, oczywiście naruszenie takie następuje za zgodą właściciele i stąd konieczność zapłaty. Takie stanowisko podziela również Sąd Najwyższy – por. uchwałę Izby Cywilnej SN z dnia 8 września 2011 r. , sygn. akt III CZP 43/11.
Wg projektu nowelizującego prawo podatkowe, wynagrodzenie wypłacane właścicielowi nieruchomości w związku z ustanowieniem służebności przesyłu będzie całkowicie zwolnione z podatku dochodowego – nie ma przy tym znaczenia, czy wynagrodzenie to będzie wypłacane osobie fizycznej czy osobie prawnej. Modyfikacji ulegną zatem przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jak i od osób prawnych. Zmian powinniśmy spodziewać się już w przyszłym roku – zgodnie z założeniami nowe przepisy zaczną obowiązywać już od 1 stycznia 2015 r., nie wydaje się przy tym, aby termin ten został przesunięty.
A jak jest na chwilę obecną? Niestety opodatkowanie służebności przesyłu podzieliło organy podatkowe w Polsce. Część z nich uważa, że wynagrodzenie otrzymywane z powyższego tytułu nie podlega w ogóle opodatkowaniu, bo korzysta z ustawowego zwolnienia, inni jednak zaznaczają, że jest to ewidentny dochód, a skoro tak to musi zostać od niego odprowadzony podatek. Póki co problem pozostaje aktualny, jednak już w przyszłym roku zostanie rozwiązany. Jeśli nic nie przeszkodzi w pracach parlamentarnych, uchwalona ustawa nowelizująca ujednolici praktykę podatkową, a wynagrodzenie z tytułu służebności przesyłu znajdzie się w katalogu zwolnień podatkowych i każdy kto je otrzymuje będzie mógł zapomnieć o konieczności uwzględnienia go swojej deklaracji podatkowej.