Zarówno sposób opodatkowania, jak również możliwość wybrania formy rozliczenia podatku dochodowego są uzależnione od tego, czy czynności z tytułu których uzyskiwane są przychody można zaliczyć do działalności gospodarczej. Działalność gospodarcza w świetle przepisów ustawy o podatku chochołowym od osób fizycznych
Działalność gospodarczą na gruncie PIT to działalność zarobkowa, polegająca w szczególności na wytwarzaniu, budowie, handlu, jak również świadczeniu usług, poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż, wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych. Czynności te muszą być prowadzone w sposób zorganizowany i ciągły we własnym imieniu. Sam rezultat nie ma znaczenia dla zaliczenia ich do działalności gospodarczej.
Ważna jest odpowiedzialność i samodzielność w realizacji
To jednak nie wszystko. Trzeba bowiem pamiętać, że podejmowane działania nie stanowią działalności gospodarczej w świetle ustawy o PIT, gdy wystąpią łącznie następujące warunki:
• odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie,
z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający ich wykonanie,
• są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego,
• sam wykonujący nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.
Oznacza to, iż w przypadku, gdy wykonawca, choć nie ponosi odpowiedzialności wobec osób trzecich za efekt swojej pracy, wykonuje ją bez kierownictwa zlecającego lub przyjmuje w związku ze swoją aktywnością zarobkową ryzyko gospodarcze, to uzyskane wynagrodzenie będzie stanowiło przychód z działalności gospodarczej. Dla wyłączenia konieczne jest bowiem spełnienie łącznie wszystkich wskazanych powyżej warunków.
Elżbieta Węcławik, Tax Care
Dominik Mędrzycki, księgowy Tax Care