Zgodnie z ustawą o PIT kosztu uzyskania przychodu nie stanowi jednak wartość diet z tytułu podróży służbowych osób prowadzących działalność i osób z nimi współpracujących – w części przekraczającej wysokość diet przysługujących pracownikom, określoną w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra. Dieta w czasie podróży zagranicznej jest przeznaczona na pokrycie kosztów wyżywienia i inne drobne wydatki. Przysługuje ona za każdą pełną dobę pobytu. Spędzonym za granicą dniom niepełnym przysługuje natomiast odpowiednia część diety:
- poniżej 8 godzin pobytu – przysługuje 1/3 diety,
- od 8 do 12 godzin pobytu – przysługuje 1/2 diety,
- ponad 12 godzin pobytu – przysługuje dieta w pełnej wysokości.
Przykład
Przedsiębiorca przebywał we Francji w celach służbowych od 30 sierpnia od godziny 8:30 do 1 września br. do godz. 17:30. Daje to w sumie 3 doby i 9 godzin, czyli w przeliczeniu na diety 3 i 1/2 diety. Limit dziennej diety dla Francji wynosi 50 EUR. Limitem rozliczenia w kosztach firmy wydatków poniesionych podczas zagranicznego pobytu będzie zatem kwota 3,5*50 EUR = 175 EUR.
Poniesione poza granicami Polski wydatki przedsiębiorca powinien przeliczyć na złotówki. Do tego potrzebny będzie średni kurs NPB ogłoszony w ostatnim dniu roboczym poprzedzającym dzień, w którym koszt został poniesiony. Na rozliczenie wydatków związanych z wyjazdem służbowym przedsiębiorca ma 14 dni od dnia zakończenia wyjazdu.
Dokładna tabela zawierająca maksymalne wysokości diet dla poszczególnych krajów znajduje się w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej.
Przedział czasowy
Istotne jest, kiedy dokładnie rozpoczyna się dla celów podatkowych zagraniczna podróż służbowa. Początek i koniec zagranicznej podróży służbowej ma miejsce na granicy. A zatem, chodzi tu o wszystkie wydatki poniesione od momentu przekroczenia granicy kraju, do którego udaje się w celach służbowych przedsiębiorca, aż do momentu opuszczenia go, również na granicy w drodze powrotnej. Czas wyjazdu służbowego będzie różny dla różnych środków komunikacji.
Katarzyna Miazek, Tax Care