Spis treści
Zmieniają się właściwości miejscowe i przedmiotowe izb skarbowych, które wydają interpretacje podatkowe. Każda z pięciu izb od 1 lipca br. będzie specjalizować się w wydawaniu interpretacji konkretnych ustaw. Konsekwencją przetasowania zadań i nadania izbom specjalizacji są przesunięcia we właściwościach miejscowych poszczególnych izb.
Do 30 czerwca br. pięć izb skarbowych załatwia wszystkie sprawy „swoich” podatników. Od lipca br. wątpliwości dotyczących CIT-u nie przyjmie już izba łódzka. W przypadku VAT-u obowiązki np. Izby Skarbowej w Łodzi dotyczące wniosków podatników z województwa opolskiego przejmie izba poznańska. Z kolei podatnikami PIT-u z województwa podkarpackiego zamiast izby katowickiej zacznie się opiekować Izba Skarbowa w Bydgoszczy. Właściwości urzędów obowiązujące od 1 lipca zawiera poniższa tabela.
Adresaci wniosków – właściwi Dyrektorzy Izb Skarbowych
Tabeli nie trzeba się jednak uczyć na pamięć. W szybkim znalezieniu adresata wniosku pomoże nowy jego nowy wzór ORD-IN. W części A.2. nowego wniosku znajduje się odwołanie do jego ostatniej strony, na której zamieszczone jest podobne zestawienie, jak powyższe. Nowy wzór stanowi załącznik do Rozporządzenia Ministra Finansów z 22 kwietnia 2015 r. w sprawie wzoru wniosku o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego oraz sposobu uiszczania opłaty od wniosku (Dz.U. z 2015 r. poz. 644).
40 zł przelewem
40 zł należne za każdy przedstawiony we wniosku o interpretacje indywidualną stan faktyczny od 1 lipca br. podatnicy będą regulować wyłącznie elektronicznie – przelewem na rachunek odpowiedniego urzędu skarbowego. Jeszcze do końca czerwca br. można to robić w kasie urzędu. Numery kont fiskusa pozostają te, co do tej pory.
Dane do przelewu
Nie zmienia się również termin dokonania opłaty. Przelew trzeba zrobić najpóźniej 7 dnia od dnia złożenia wniosku.