Od wydanej decyzji służy każdej ze stron odwołanie do Sądu Okręgowego w Warszawie – Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Na mocy art. 30 ustawy – Prawo energetyczne – rozstrzygnięcie powstałego sporu następuje, po przeprowadzeniu postępowania administracyjnego. Natomiast w sytuacji, gdy nie jest możliwe ustalenie treści umowy o przyłączenie do sieci, to właściwym do rozstrzygnięcia takiej sprawy będzie Prezes URE.
Sąd Okręgowy w Warszawie – Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w swoim orzecznictwie dokonał jednoznacznej interpretacji art. 8 ust.1 ustawy – Prawo energetyczne. Według Sądu, Prezes Urzędu Regulacji Energetycznej jest organem administracji publicznej uprawnionym na podstawie powołanego przepisu, nie tylko do rozstrzygnięcia kwestii, czy na danym przedsiębiorstwie energetycznym ciąży obowiązek zawarcia określonej umowy lecz także, w przypadku braku osiągnięcia porozumienia pomiędzy stronami umowy odnośnie jej warunków, Prezes URE jest zobligowany do ukształtowania treści konkretnej umowy.
Orzekając o zawarciu umowy Prezes URE ma obowiązek rozstrzygnąć o wszystkich spornych postanowieniach umowy. Jednakże kształtując treść umowy Prezes URE będzie miał na uwadze równoważenie interesów obu stron, do czego jest zobowiązany na podstawie art. 23 ust. 1 ustawy – Prawo energetyczne. Zatem oznacza to, że postanowienia zawartej przed Prezesem URE umowy nie zawsze mogą być zgodne z tymi jakich oczekiwał wnioskodawca. Prezesa URE obowiązują także te wszystkie ograniczenia odnoszące się do zasady swobody zwierania umów, które przysługują stronom na podstawie art. 353[1]) Kodeksu Cywilnego.
Artykuł 7 ust. 1 ustawy – Prawo energetyczne stanowi o tym, że przedsiębiorstwo energetyczne zajmujące się przesyłaniem lub dystrybucją energii jest zobligowane do zawarcia umowy o przyłączenie do sieci z podmiotami ubiegającymi się o przyłączenie do sieci, na zasadzie równoprawnego traktowania, jeśli istnieją techniczne i ekonomiczne warunki przyłączenia do sieci i dostarczania energii, a żądający zawarcia umowy spełnia warunki przyłączenia do sieci i odbioru. W sytuacji, gdy przedsiębiorstwo energetyczne odmówi zawarcia umowy o przyłączenie do sieci, jest zobligowane niezwłocznie pisemnie powiadomić o odmowie jej zawarcia zarówno Prezesa URE, jak i zainteresowany podmiot, podając przyczyny odmowy. Za zwłokę w powiadomieniu Prezesa URE o odmowie zawarcia umowy, z nieuzasadnionych powodów, Prezes URE może wymierzyć przedsiębiorstwu energetycznemu karę pieniężną. Kompetencje do rozpatrywania spraw dotyczących odmowy zawarcia umowy o przyłączenie do sieci, a także do wymierzania kar pieniężnych posiadają odziały terenowe URE.