Spis treści
Skutki wydania tzw. paragonu kelnerskiego zamiast paragonu fiskalnego
Nie tak rzadko obserwuje się, że kelnerzy zamiast paragonu fiskalnego wydają rachunek czy paragon kelnerski. Rachunek kelnerski nie jest jednak tożsamy z paragonem fiskalnym. Rachunek kelnerski może mieć postać dokumentu wypisanego odręcznie, na bloczku oznaczonym np. jako „pokwitowanie wpłaty". Może to być również dokument, który jest zbliżony z wyglądu do paragonu fiskalnego. Nie jest to jednak paragon fiskalny, jeżeli nie pochodzi z wydruku z kasy fiskalnej. Niestety, taka praktyka rodzi negatywne konsekwencje prawne nie tylko dla samego przedsiębiorcy.
Odpowiedzialność karnoskarbowa
Należy pamiętać, że rachunek lub paragon kelnerski może służyć wyłącznie do rozliczeń pracodawcy z pracownikami, w żaden sposób nie może zastępować paragonu fiskalnego. Jeśli w ślad za paragonem kelnerskim nie zostanie wydany klientowi paragon fiskalny, to znaczy, że transakcja prawdopodobnie nie została zarejestrowana na kasie fiskalnej, a tym samym nie odprowadzono od niej należnych podatków do Skarbu Państwa. Dokonanie sprzedaży z pominięciem kasy fiskalnej lub niewydanie paragonu dokumentującego tę sprzedaż wiąże się z odpowiedzialnością karną skarbową. Mandatem karnym nakładana jest kara grzywny za wykroczenia skarbowe w granicach od 200 zł do 4 000 zł. Odpowiedzialność ta może dotykać każdej osoby odpowiedzialnej za ewidencjonowanie transakcji, a więc zarówno właściciela restauracji, kierownika zmiany, jak i kelnera.
Odpowiedzialność kelnera
Za niewydanie paragonu fiskalnego odpowiedzialność ponosi przede wszystkim kelner, nawet wówczas gdy niewydawanie paragonu jest poleceniem pracodawcy, który w ten sposób chce ukryć uzyskany dochód. Tym samym mandatem karnym będzie ukarany zazwyczaj właśnie kelner, który nie spełni obowiązku zaewidencjonowania transakcji na kasie fiskalnej i który zostanie przyłapany na tym procederze przez kontrolującego. Ministerstwo Finansów podkreśla również, że ukrywanie przychodów poprzez omijanie ewidencjonowania na kasach fiskalnych, wypycha pracowników restauracji z legalnego rynku pracy. Jeżeli bowiem nieuczciwy właściciel restauracji ukrywa swoje przychody, to musi on również ukrywać swoje koszty i nie może w swoich księgach wykazywać kosztów np. pensji czy składek ZUS kelnerów, ponieważ koszty te nie miałyby pokrycia w ujawnianych przychodach. Stąd rodzi się wniosek, że nieuczciwy właściciel restauracji nie będzie zatem zatrudniał legalnie, tylko będzie oferował tzw. pracę „na czarno", czyli bez umowy o pracę (umowy zlecenie) i bez opłacania składek ZUS.
Jak powinien postępować kelner, by nie narażać się na odpowiedzialność?
Ministerstwo Finansów niejako podpowiada, jak powinien postępować każdy kelner, by nie narażać się na odpowiedzialność. Powinien on:
- Rejestrować na kasie fiskalnej transakcję, niezależnie do tego czy klient płaci kartą, czy gotówką;
- Zawsze wydrukować paragon fiskalny i wydać go klientowi, nawet gdy ten o niego nie prosi;
- Gdy klient płaci przy stoliku, paragon należy mu zanieść;
- Rachunek kelnerski można wręczać klientowi, ale razem z paragonem fiskalnym.
Źródło:
Oficjalna strona Ministerstwa Finansów.