PRZYKŁAD:
Odwołanie od decyzji Naczelnika Urzędu Skarbowego należy wnieść do Dyrektora Izby Skarbowej, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego.
UWAGA!
W przypadku wydania decyzji w pierwszej instancji przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych, dyrektora izby skarbowej, dyrektora izby celnej lub przez samorządowe kolegium odwoławcze odwołanie od decyzji rozpatruje ten sam organ podatkowy, stosując odpowiednio przepisy o postępowaniu odwoławczym.
Co powinno zawierać odwołanie od decyzji organu podatkowego?
Zgodnie z art. 222 Ordynacji podatkowej – odwołanie od decyzji organu podatkowego powinno zawierać zarzuty przeciw decyzji, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem odwołania oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w wyroku z dnia 13 listopada 2008 r. (I SA/Go 754/08) podniósł, że: „odwołanie nie może jedynie zawierać samego wyrażenia niezadowolenia z zaskarżanej decyzji organu I instancji”. W uzasadnieniu tego wyroku sąd przytoczył orzecznictwo Naczelnego Sądu Administracyjnego, zgodnie z którym: „odwołanie na gruncie postępowania podatkowego powinno bardziej sformalizowane niż w ogólnym postępowaniu administracyjnym” (zob. wyrok NSA z dnia 7 maja 1993 r. SA/Po 2180/92; także wyrok NSA z dnia 21 września 1998 r., I SA/Ka 1079/97).
Odwołanie od decyzji organu podatkowego musi pochodzić od osoby uprawnionej. Odwołanie należy złożyć w formie pisemnej odpowiadającej wymogom podania, czyli powinno zawierać co najmniej treść żądania, wskazanie osoby, od której pochodzi, oraz jej adresu (miejsca zamieszkania lub pobytu, siedziby albo miejsca prowadzenia działalności), a także czynić zadość innym wymogom ustalonym w przepisach szczególnych. Ponadto odwołanie powinno zostać określać zaskarżoną decyzję (np. poprzez podanie jej numeru sprawy).
W jakim terminie należy wnieść odwołanie od decyzji organu podatkowego?
Odwołanie od decyzji organu podatkowego należy wnieść w terminie 14 dni od dnia doręczenia:
- stronie – decyzji organu podatkowego,
- spadkobiercom – jednego z zawiadomień wymienionych w art. 103 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa (np.: zawiadomienia spadkobierców o złożonym przez spadkodawcę odwołaniu od decyzji, zawiadomienie spadkobierców o wszczętej kontroli podatkowej).
Skutki wniesienia odwołania od decyzji organu podatkowego
W sytuacji, gdy organ podatkowy, który wydał decyzję, uzna, że odwołanie wniesione przez stronę zasługuje na uwzględnienie w całości, wyda nową decyzję, którą uchyli lub zmieni zaskarżoną decyzję. Od nowej decyzji służy stronie odwołanie. Organ podatkowy, do którego wpłynęło odwołanie, musi przekazać je wraz z aktami sprawy organowi odwoławczemu bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie 14 dni od dnia otrzymania odwołania, chyba że w tym terminie wyda decyzję o której mowa wyżej. Organ podatkowy, przekazując sprawę, jest obowiązany ustosunkować się do przedstawionych zarzutów i poinformować stronę o sposobie ustosunkowania się do nich.
Organ odwoławczy w wyniku odwołania ponownie rozpoznaje sprawę, która była przedmiotem rozstrzygnięcia przez organ I instancji, w następstwie czego wydaje decyzję, w której:
- utrzymuje w mocy decyzję organu I instancji albo
- uchyla decyzję organu I instancji:
– w całości lub w części – i w tym zakresie rozstrzyga co do istoty sprawy lub uchylając tę decyzję – umarza postępowanie w sprawie,
– w całości – i sprawę przekazuje do ponownego rozpatrzenia właściwemu organowi I instancji, jeżeli decyzja została wydana z naruszeniem przepisów o właściwości albo - umarza postępowanie odwoławcze.