- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPodatkiOpodatkowanie dochodów z zagranicznych spółek kontrolowanych

    Opodatkowanie dochodów z zagranicznych spółek kontrolowanych

    Do ustawy o PIT i CIT wprowadzona ma zostać regulacja, która przewiduje opodatkowanie dochodów zagranicznych spółek kontrolowanych. Nowe przepisy mają przeciwdziałać wyprowadzaniu z Polski zysków przedsiębiorstw przez wykorzystywanie w tym celu spółek położonych w krajach o niskim poziomie opodatkowania. Ich celem jest również wyrównywanie szans wszystkich podatników prowadzących działalność gospodarczą w Polsce i wspieranie uczciwej konkurencji.

    Zaprojektowane przepisy przewidują konieczność uwzględnienia w podstawie opodatkowania rezydenta krajowego, czyli osoby fizycznej lub podatnika podatku dochodowego od osób prawnych – dochodów kontrolowanych podmiotów zagranicznych, mających siedzibę lub zarząd w państwie o niższym poziomie opodatkowania niż obowiązujący w Polsce.

    Zagraniczna spółka kontrolowana została zdefiniowana przez odwołanie się do trzech kryteriów dotyczących poziomu kontroli – posiadania 25% udziału w kapitale, praw głosu lub udziału w zysku; charakteru uzyskiwanych przez zagraniczną spółkę przychodów (co najmniej 50% przychodów o charakterze finansowym) oraz położenia zagranicznej spółki w państwie o niskim poziomie opodatkowania (niższym o 25% od obowiązującej w Polsce stawki CIT). Za zagraniczną spółkę kontrolowaną uznany będzie także każdy podmiot położony w państwie wymienionym w wykazie krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową, publikowanym przez ministra finansów w rozporządzeniu. Ponadto, za tego typu spółki będą także uznawane podmioty położone w państwie, z którym Polska nie wymienia informacji podatkowych.

    Jednakże należy podkreślić, że regulacje te nie będą miały zastosowania do podatników kontrolujących zagraniczne spółki położone w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub państwie należącym do Europejskiego Obszaru Europejskiego, o ile zagraniczna spółka prowadzi tam rzeczywistą działalność gospodarczą. Przepisy przewidują dodatkowe wyłączenia m.in. w stosunku do dochodów zagranicznych spółek osiągających przychody w wysokości nieprzekraczającej 250 tys. euro.

    Sposób ustalania wartości przychodów i kosztów świadczeń w naturze
    W przyjętym projekcie dookreślono kwestię skutków podatkowych regulowania zobowiązań przez wykonanie świadczenia niepieniężnego, co skutkować będzie uznaniem, że dla podmiotu przekazującego świadczenie niepieniężne powstanie przychód w wysokości wartości uregulowanego tym świadczeniem zobowiązania. Wyłączenie z możliwości skorzystania ze zwolnienia od podatku wypłat dywidend i innych dochodów (przychodów) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych podlegających odliczeniu w spółce wypłacającej – tzw. pożyczka partycypacyjna. Wprowadzenie do projektu jednoznacznej regulacji, wyłączającej prawo do korzystania ze zwolnienia, ma służyć wyeliminowaniu możliwości podwójnego nieopodatkowania zysków przekazywanych polskim rezydentom przez spółki powiązane, które mają swoją siedzibę w państwie należącym do EOG.

    Odroczenie opodatkowania dochodu z tytułu wniesienia, np. przez uczelnie wyższe czy twórców, do spółki kapitałowej wkładu niepieniężnego w postaci własności intelektualnej (np. know-how) na 5 lat od dnia objęcia w ten sposób udziałów/akcji. Rozwiązanie to dotyczy tylko i wyłącznie wnoszenia określonej własności intelektualnej w drodze aportu do spółki kapitałowej mającej ją komercjalizować. Celem takiego rozwiązania jest wsparcie procesu komercjalizacji wyników prac badawczo-rozwojowych.


    Uproszczone zasady poboru podatku i nowe zwolnienia od podatku
    W projekcie przewidziano zmianę zasad opodatkowania świadczeń otrzymywanych przez klientów banku (tzw. cashback) w związku z prowadzeniem rachunku bankowego podatnika przez opodatkowanie tych świadczeń zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych – a nie jak obecnie według skali podatkowej, co maksymalnie uprości pobór podatku. Do projektu nowelizacji ustawy wprowadzono również przepisy określające nowe zwolnienia podatkowe. Dotyczy to m.in. świadczeń mieszkaniowych otrzymywanych przez żołnierzy zawodowych, świadczeń przyznanych stronie w wyniku uwzględnienia złożonej skargi na przewlekłość postępowania czy wynagrodzenia za ustanowienie służebności przesyłu.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE