- Reklama -
niedziela, 24 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaMajątek i pieniądzePełnomocnictwo spółki na etapie kontroli podatkowej i postępowania podatkowego

    Pełnomocnictwo spółki na etapie kontroli podatkowej i postępowania podatkowego

    Istota problemu

     

    Analizuj przepisy ustawy Ordynacja podatkowa można dojść do wniosku, że w przypadku, gdy na etapie kontroli podatkowej za konkretny okres Spółka złoży w urzędzie skarbowym pełnomocnictwo zawierające wyraźne upoważnienie dla pełnomocnika do jej reprezentowania zarówno w trakcie kontroli podatkowej, jak i na etapie postępowania podatkowego za konkretny okres, pełnomocnik wskazany w pełnomocnictwie będzie upoważniony do reprezentowania Spółki również w przypadku wszczęcia postępowania podatkowego za dany okres po zakończonej kontroli, bez konieczności przedkładania organowi podatkowemu dodatkowego pełnomocnictwa. Czy stanowisko to można jednak uznać za zasadne?

     

    Uwaga!
    Jeśli chcesz szybko i poprawnie przygotować Pełnomocnictwo do dokonania czynności prawnej przejdź do formularza »

    Udzielenie pełnomocnictwa w toku postępowania kontrolnego

     

    Zgodnie z normą art. 281a § 1 ordynacji podatkowej, podatnicy, płatnicy, inkasenci oraz następcy prawni mogą, w formie pisemnej, wyznaczyć osobę fizyczną, która będzie upoważniona do ich reprezentowania w zakresie kontroli podatkowej, oraz zgłosić tę osobę naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu w sprawie opodatkowania podatkiem dochodowym, wójtowi, burmistrzowi (prezydentowi miasta). Stosownie do treści § 2 ww. przepisu, jeżeli upoważnienie nie stanowi inaczej, przyjmuje się, że osoba wyznaczona jest uprawniona do działania w zakresie odbioru zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej, wyrażenia zgody na wszczęcie kontroli przed upływem 7 dni od dnia doręczenia zawiadomienia, odbioru upoważnienia do przeprowadzenia kontroli podatkowej, zakończenia kontroli podatkowej, złożenia wyjaśnień i zastrzeżeń do protokołu kontroli oraz wszystkich czynności kontrolnych. Przepis art. 281a ustawy Ordynacja podatkowa, upoważnia więc kontrolowanego do ustanowienia pełnomocnika reprezentującego go w zakresie kontroli podatkowej. Należy przy tym wskazać, że tryb wyznaczenia pełnomocnika w oparciu o regulacje ww. przepisu ma zastosowanie jeszcze przed wszczęciem kontroli podatkowej i ma postać stałego, ogólnego pełnomocnictwa w razie wszczęcia i prowadzenia takiej kontroli.

    Udzielenie pełnomocnictwa w postępowaniu podatkowym

     

    Postępowanie podatkowe zostało uregulowane w dziale IV ustawy Ordynacja podatkowa. Zgodnie z art. 136 ww. ustawy, strona może działać przez pełnomocnika, chyba że charakter czynności wymaga jej osobistego działania. Zgodnie z normą art. 137 § 2 i 3 ordynacji podatkowej, pełnomocnictwo powinno być udzielone na piśmie, w formie dokumentu elektronicznego lub zgłoszone ustnie do protokołu, zaś pełnomocnik dołącza do akt oryginał lub urzędowo poświadczony odpis pełnomocnictwa. Z powyższego wynika, iż każda strona, w tym osoba prawna, może działać w sprawie przez pełnomocnika. Jednakże dla wykazania, że pełnomocnik został dla strony ustanowiony, niezbędne jest złożenie do akt sprawy dokumentu stwierdzającego ustanowienie takiego pełnomocnika. Regulacje te wskazują, iż w postępowaniu podatkowym niezbędne jest pisemne potwierdzenie udzielenia pełnomocnictwa albo poprzez złożenie go w formie pisemnej, albo poprzez spisanie protokołu na okoliczność udzielenia pełnomocnictwa. Zatem w aktach sprawy zawsze powinien znaleźć się sporządzony pisemnie dokument zaświadczający o udzieleniu pełnomocnictwa. Należy przy tym zauważyć, że w postępowaniu podatkowym pełnomocnictwo udzielone musi być wprost i nie może być domniemane. Jeżeli pełnomocnictwo zostało udzielone przez stronę poza postępowaniem podatkowym, powinno być udzielone w formie dołączenia do akt sprawy oryginału lub urzędowo poświadczonego odpisu.

     

    Podsumowanie

     

    Nadszedł zatem czas by odpowiedzieć na pytanie, czy pełnomocnictwo zawierające wyraźne upoważnienie do reprezentowania Spółki na etapie kontroli podatkowej i postępowania podatkowego za wskazany w nim okres, złożone na etapie kontroli podatkowej w urzędzie skarbowym, jest skuteczne w momencie wszczęcia postępowania podatkowego?

     

    Mając na uwadze powyższe rozważania należy odpowiedzieć przecząco. Stwierdzić należy, iż złożone na etapie kontroli podatkowej pełnomocnictwo zawierające upoważnienie do reprezentowania Spółki na etapie kontroli podatkowej i postępowania podatkowego wywoływać będzie skutki prawne jedynie w ramach prowadzonej przez organ kontroli podatkowej.

     

    Podstawa prawna:
    Art. 136, art. 137, art. 281a, art. 282b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U.2012.749)

     

    Źródło:
    W powyższym artykule wykorzystano treść indywidualnej interpretacji podatkowej Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 16 marca 2010 roku , sygnatura ILPB3/423-2/10-4/EK, sip.mf.gov.pl.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE