Kiedy możesz skorzystać z ulgi internetowej?
Wtedy, gdy poniosłeś w
1) roku podatkowym wydatki za użytkowanie Internetu w lokalu (budynku) będącym Twoim miejscem zamieszkania oraz
2) wydatek jest udokumentowany fakturą w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług2, zwanej dalej „fakturą VAT ”.
Według tych przepisów faktura VAT może być wystawiona w formie „papierowej” lub elektronicznej. Otrzymywanie faktur VAT w formie elektronicznej wymaga nie tylko obopólnej zgody wystawcy i odbiorcy faktur oraz przechowywania ich w formacie, w którym zostały wystawione przez operatora, lecz także zagwarantowania autentyczności ich pochodzenia i integralności ich treści.
Rezygnacja z otrzymywania od operatora „papierowych” faktur VAT i zgoda na „ekofaktury”, czyli:
1) otrzymywanie obrazu faktury drogą elektroniczną na podany przez siebie adres e-mail lub udostępnianie obrazu
2) faktury na stronie internetowej operatora, oznacza, że nie posiadasz faktur VAT w formie elektronicznej, w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług.
Masz jednak prawo żądać od operatora wystawienia „papierowych” faktur VAT , niezbędnych do skorzystania z ulgi.
Pamiętaj! Ulga internetowa jest limitowana. Od dochodu możesz odliczyć wydatki poniesione w roku podatkowym w maksymalnej wysokości 760 zł.
Jak obliczyć kwotę ulgi?
Kwota, którą możesz odliczyć, dotyczy tylko wydatków związanych z użytkowaniem Internetu, niezależnie od tego, czy korzystasz z niego poprzez stałe łącze, czy bezprzewodowo, w tym za pomocą urządzeń mobilnych w komputerze lub telefonie komórkowym. Dlatego, jeśli dostęp do Internetu jest tylko jedną z usług kupowanych u danego dostawcy, obok np. telewizji kablowej czy telefonu stacjonarnego, z faktury VAT musi wynikać kwota wydatków za użytkowanie Internetu.
Pamiętaj! Ulga internetowa nie przysługuje z tytułu wydatków poniesionych na instalację, rozbudowę, modernizację oraz serwis i obsługę techniczną sieci Internet.
Jeśli płacisz za Internet wspólnie z osobą zamieszkującą razem z Tobą (np. małżonkiem, dzieckiem, rodzicem), co dokumentują faktury VAT wystawione na imię i nazwisko osób ponoszących wydatki, to
każdemu z Was przysługuje prawo do ulgi internetowej w ramach odrębnego limitu.
Sposób dokonywania odliczeń
Odliczenia ulgi możesz dokonać od dochodu podlegającego
1) opodatkowaniu na zasadach ogólnych, według skali podatkowej, przy czym może to nastąpić w trakcie roku podatkowego, w przypadku podatników uzyskujących dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej, najmu lub umów o podobnym charakterze – podatnicy ci powinni następnie wykazać dokonane odliczenia w zeznaniu podatkowym PIT -36, do którego należy dołączyć informację o odliczeniach PIT /O, po zakończeniu • roku podatkowego, w zeznaniu podatkowym PIT -36 lub PIT -37, do których należy dołączyć informację o odliczeniach PIT /O;
2) od przychodu podlegającego opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, przy czym może to nastąpić zarówno w trakcie roku podatkowego, jak i w składanym po jego zakończeniu zeznaniu podatkowym PIT -28, do którego należy dołączyć informację o odliczeniach PIT /O.
Pamiętaj! Możesz odliczyć od dochodu wydatki za użytkowanie Internetu, o ile nie zaliczyłeś ich do kosztów uzyskania przychodów na podstawie ustawy o podatku dochodowym lub nie odliczyłeś ich od przychodu na podstawie ustawy o ryczałcie lub od dochodu na podstawie ustawy z dnia 24 sierpnia
2006 r. o podatku tonażowym (Dz. U. Nr 183, poz. 1353). I odwrotnie, możesz odliczyć wydatki za użytkowanie sieci Internet na podstawie ustawy o ryczałcie, jeżeli nie zostały one odliczone od dochodu lub zaliczone do kosztów uzyskania przychodów na podstawie ustawy o podatku dochodowym.
Żródło MF