- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPodatki Wspólne rozliczenie małżonków

    [PIT-2010] Wspólne rozliczenie małżonków

    Na wspólnym zeznaniu za 2010 rok wystarczy podpis jednego z małżonków. Zmiana ta ułatwia rozliczenie zarówno w sposób tradycyjny, jak i przez Internet. Na formularzu PIT wystarczy zaznaczenie „x” w wyborze sposobu opodatkowania. Nie ma już wymogu przesyłania do urzędu skarbowego papierowego druku UPL-1, w którym jeden z małżonków musiał upoważnić drugiego do składania zeznania w swoim imieniu. Wobec tego  np. mąż przebywający za granicą będzie mógł złożyć wspólne z żoną zeznanie podatkowe bez konieczności przesyłania upoważnień czy udzielania jakichkolwiek pełnomocnictw. Jednakże zeznanie podatkowe należy złożyć w nieprzekraczalnym terminie do 2 maja 2011 roku, pod rygorem utraty preferencyjnego sposobu rozliczenia. Wyrażenie wniosku przez jednego z małżonków traktowane będzie jak złożenie oświadczenia o upoważnieniu przez współmałżonka do złożenia wniosku o łączne opodatkowanie ich dochodów. Zmiana ta nie powoduje różnic w sposobie i warunkach wspólnego rozliczenia małżonków.

    Warunki wspólnego rozliczenia

    Pozostawanie przez cały rok w związku małżeńskim

    Ze wspólnego rozliczenia nie skorzystają nowo poślubieni małżonkowie ani Ci, którzy zdecydowali się na rozwód lub separację orzeczoną przez Sąd. Prawomocny wyrok rozwodowy lub orzeczenie separacji powoduje rozdzielność majątkową. Przykładowo jeżeli rozwód został orzeczony w 2010 r., ale wyrok uprawomocnił się już w 2011 r., to małżonkowie mają prawo do wspólnego rozliczenia dochodów za 2010 rok.  Separacja faktyczna nie stanowi przeszkody dla łącznego rozliczenia małżonków. Śmierć małżonka w trakcie roku podatkowego lub po jego zakończeniu ale przed złożeniem zeznania nie stanowi przeszkody dla wspólnego rozliczenia.

    Pozostawanie przez cały rok w ustroju wspólności majątkowej ustawowej

    Intercyza lub inne umowne ustroje majątkowe małżonków wyłączają możliwość wspólnego rozliczenia. Ubezwłasnowolnienie lub ogłoszenie upadłości jednego z małżonków powoduje powstanie między małżonkami rozdzielności majątkowej. Wspólność ustawowa musi trwać cały rok podatkowy, co oznacza, że jakiekolwiek zmiany w tym zakresie w trakcie roku podatkowego wykluczają łączne rozliczenie małżonków.

    Złożyć oświadczenie w formie pisemnej o rozliczeniu wspólnie z małżonkiem

    Wystarczy zaznaczenie „x” w kwadracie dotyczącym wyboru sposobu opodatkowania na formularzu PIT. Nie potrzeba innego oświadczenia. Niemniej pominięcie tej rubryki pozbawia możliwości wspólnego rozliczenia. W takim wypadku jedynie złożenie deklaracji korygującej przed dniem 2 maja 2011 roku spowoduje skuteczne złożenie oświadczenia w tej kwestii.

     

    WYJĄTEK! Opodatkowanie podatkiem liniowym, tonażowym, ryczałtem (oprócz najmu prywatnego)

    Wybór opodatkowania podatkiem liniowym, tonażowym lub ryczałtowym (oprócz najmu prywatnego) uniemożliwia łączne rozliczenie małżonków. Nie ma znaczenia, gdy podatnik pomimo zgłoszonej działalności nie osiągnął przychodów opodatkowanych podatkiem liniowym lub podatkiem zryczałtowanym. Dlatego warto rozważyć, jaka forma opodatkowania będzie korzystniejsza dla domowego budżetu.

    Urszula Sadownik

    Aplikantka radcowska

     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE