Ważne jest faktyczne samotne wychowywanie dziecka
Przez osobę samotnie wychowującą dziecko rozumie się jednego z rodziców albo opiekuna prawnego, który faktycznie sam wychowuje dziecko bez udziału drugiego z rodziców. Do takich osób zalicza się pannę, kawalera, wdowę, wdowca, rozwódkę, rozwodnika albo osobę w stosunku do której orzeczono separację, a także osobę pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności. W przypadku osób rozwiedzionych decyduje orzeczenie sądowe o sprawowaniu władzy rodzicielskiej. Samotnie wychowywanie oznacza stan faktyczny. Jeżeli zatem rodzic dziecka pozostaje w związku faktycznym z partnerem będącym rodzicem dziecka, zamieszkują razem, prowadzą wspólne gospodarstwo domowe oraz razem przyczyniają się do sprawowania opieki nad dzieckiem nie można mówić o samotnym wychowywaniu dziecka. Z drugiej jednak strony dla rozliczenia nie ma znaczenia faktyczny status życiowy danej osoby a zatem nie musi być ona osobą faktycznie samotną. Musi ona jedynie sama wychowywać dziecko. Nie spowoduje więc utraty statusu samotnie wychowującego rodzica zamieszkiwanie z partnerem nie będącym ojcem dziecka, pomoc ze strony dziadków czy innej rodziny a także zamieszkiwanie łącznie z dzieckiem u swoich rodziców.
Niekoniecznie cały rok
Przepisy nie określają jak długo w danym roku podatkowym trzeba być rodzicem samotne wychowującym dziecko, aby skorzystać z preferencyjnych zasad rozliczania. Nie jest więc konieczne samotne wychowywanie dziecka przez cały rok – może to być część roku, miesiąc a nawet kilka dni.
Dziecko
Wspólne rozliczenie jest możliwe tylko wtedy, gdy osoba samotnie wychowuje:
- dziecko małoletnie, czyli do ukończenia 18 roku życia,
- bez względu na wiek dziecko pobierające zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
- dziecko do ukończenia 25 roku życia uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, przepisach o szkolnictwie wyższym lub w przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe obowiązujących w innym niż Polska państwie, pod warunkiem, że nie uzyskało ono żadnych dochodów z wyjątkiem dochodów wolnych od podatku dochodowego, renty rodzinnej oraz dochodów w wysokości niepowodującej obowiązku zapłaty podatku.
Wyłączenia
Z takiego rozliczenia nie może skorzystać rodzic samotnie wychowujący dziecko, który uzyskał przychody opodatkowane podatkiem liniowym, ryczałtem ewidencjonowanym (oprócz najmu prywatnego), kartą podatkową oraz podatkiem tonażowym. Także dziecko nie może uzyskiwać przychodów opodatkowanych w takich formach.
Konieczne jest zachowanie terminu
Aby móc wspólnie rozliczać się z dzieckiem należy złożyć stosowny wniosek na formularzu PIT. Zeznanie podatkowe za 2012 rok należy złożyć w terminie do 30 kwietnia 2013 roku. Niezachowanie tego terminu powoduje utratę prawa do wspólnego rozliczania.