- Reklama -
poniedziałek, 25 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaMajątek i pieniądzePIT za 2014 rok - nowe zasady rozliczania

    PIT za 2014 rok – nowe zasady rozliczania

    Ważne zmiany

    Już w 2014 r. rząd deklarował, że zeznania podatkowe za ten rok będą wypełniane przez urzędników. Podatnicy nie będą musieli więc nic robić. Zgodnie z zapowiedzią resortu finansów, to urząd skarbowy przygotuje całą deklaracje i prześle ją do weryfikacji podatnikowi. Oczywiście tak wypełniony PIT będzie zawierał tylko podstawowe informacje. Będziesz musiał więc sprawdzić, czy nie przysługują Ci ulgi podatkowe lub czy zechcesz skorzystać z samodzielnego sposobu rozliczenia czy wspólnie z małżonkiem. W praktyce pewna część osób będzie więc musiała uzupełnić swoją deklarację, a w zasadzie obliczyć ją od nowa i przesłać urzędowi skarbowemu. Jeśli nie skorzystasz z żadnych ulg, nie będziesz musiał robić nic.

    Kogo obejmą zmiany?

    Docelowo wszystkich podatników, jednak na obecną chwilę możesz zdecydować się na tradycyjne złożenie deklaracji w urzędzie skarbowym. Aby skorzystać z nowego rozwiązania musisz wejść na portal podatkowy Ministerstwa Finansów, założyć indywidualne konto i czekać na weryfikację (podajemy swoje imię, nazwisko, numer PESEL oraz kwotę przychodu z rozliczanego roku). Jeśli dane te zostaną potwierdzone, urząd skarbowy zajmie się wypełnieniem PIT-u.

    Przygotowaną przez urzędnika deklarację podatnik zobaczy na koncie we wspomnianym już portalu podatkowym resortu finansów. Można ją zaakceptować od razu i odesłać lub wprowadzić zmiany, np. uzupełnić formularz o przysługujące ulgi, rozliczyć się wspólnie z małżonkiem czy wskazać instytucję pożytku publicznego, na którą przekaże 1% swojego podatku. Po uzupełnieniu deklaracji wystarczy kliknąć odpowiedni przycisk i zostanie ona odesłana drogą elektroniczną z powrotem do urzędu skarbowego, a podatnik otrzyma potwierdzenie odbioru.

    Terminy

    Kto jest zobowiązany do złożenia deklaracji podatkowej? Każdy, kto zarobił w ubiegłym roku chociażby złotówkę, jeśli nie uzyskałeś żadnego przychodu – zeznania składać nie musisz. PIT to jednak zdecydowanie więcej, niż jedna deklaracja podatkowa. Jest to bardzo ważna informacja, ponieważ od rodzaju składanego dokumentu, zależy termin w którym musisz przesłać go do właściwego urzędu skarbowego (ze względu na miejsce swojego zamieszkania) – oczywiście o ile zdecydujesz się na naniesienie korekty do zeznania przesłanego Ci przez urząd skarbowy lub zechcesz złożyć PIT w tradycyjnej, papierowej formie.

    Do 2 lutego 2015 r. składamy:

    • PIT-16A (karta)
    • PIT-19A (duchowni)
    • PIT-28 (ryczałt)

    2 marca 2015 r. :

    • PIT-40 (za pracownika)
    • PIT-40A (ZUS za świadczeniobiorcę)

    30 kwietnia 2015 r.:

    • PIT-36 (działalność)
    • PIT-36L (liniowy)
    • PIT-37 (praca)
    • PIT-38 (giełda)
    • PIT-39 (nieruchomości)

    Jak złożyć deklarację?

    Drogi masz dwie – albo składasz właściwy formularz w urzędzie skarbowym osobiście albo korzystasz z pomocy komputera. W tym drugim przypadku w akcji PIT 2014 bez konieczności korzystania z kwalifikowanego podpisu elektronicznego będzie można złożyć następujące formularze: PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39 , PIT-16A, PIT-19A oraz PIT-28. Interaktywne formularze, instrukcja i niezbędne narzędzia są dostępne na stronie internetowej www.portalpodatkowy.mf.gov.pl lub www.e-deklaracje.gov.pl

    E-Deklaracje to prosty sposób na złożenie zeznania oraz uniknięcie w nich błędów. System działa 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu. Zeznanie możemy złożyć więc o każdej pasującej nam porze dnia. Interaktywne formularze ułatwiają też wypełnianie zeznania. Wystarczy raz wpisać swoje dane do formularza, a system sam pobierze nasze dane potrzebne do wypełnienia załączników. Interaktywny formularz dokonuje też obliczeń, np. kwoty należnego podatku. Pozwala to na uniknięcie częstych przy formie papierowej błędów rachunkowych. Dodatkowo system wyświetla niektóre informacje potrzebne do prawidłowego wypełnienia zeznania. W ten sposób nie wpiszemy np. wyższej niż dopuszczalna kwoty ulgi internetowej, ponieważ system przypomni nam jej dopuszczalny limit.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE