Wojewódzkie Kolegia Skarbowe przestaną funkcjonować, ponieważ rząd uznał, iż pomimo możliwości uzgadniania trybu i zakresu wymiany informacji niezbędnych do realizacji swoich zadań – nie osiągnęły one zakładanej skuteczności. Osoby odpowiedzialne za projekt tejże ustawy, argumentowali zmiany również tym, że działalność Wojewódzkich Kolegiów Skarbowych nie zdjęła odpowiedzialności za wykonywanie przypisanych im zadań z poszczególnych organów.
W opinii przedstawicieli rządu – likwidacja Wojewódzkich Kolegiów Skarbowych wpłynie na wypracowanie przez służby podatkowe, celne i kontrolę skarbową bardziej elastycznych i skutecznych form współpracy – lepiej dostosowanych do specyfiki ich działania.
Do głównych zadań Wojewódzkich Kolegiów Skarbowych należy konsolidacja i koordynacja działań w zakresie realizacji na obszarze województwa polityki finansowej państwa – a w szczególności polityki podatkowej, celnej i kontrolnej, w tym:
-
koordynacja działań w zakresie realizacji polityki celnej, podatkowej i kontrolnej,
-
uzgadnianie planów kontroli i ich realizacji, w tym typowanie podmiotów przewidzianych do kontroli,
-
dopasowanie trybu i zakresu wymiany informacji niezbędnych do realizacji zadań Kolegium,
-
inicjowanie i opiniowanie rozwiązań w zakresie prawa podatkowego i celnego.
W skład Kolegium wchodzą:
-
dyrektor izby skarbowej;
-
dyrektor izby celnej;
-
dyrektor urzędu kontroli skarbowej;
-
naczelnik urzędu skarbowego reprezentujący naczelników urzędów skarbowych z obszaru województwa – wyznaczony przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych.
Internetowa Kancelaria Prawna
www.SerwisPrawa.pl