Na chwilę obecną podatek rolny za rok podatkowy wynosi:
- od 1 ha przeliczeniowego gruntów gospodarstw rolnych – równowartość pieniężną 2,5 q żyta,
- od 1 ha pozostałych gruntów – równowartość pieniężną 5 q żyta
– obliczone według średniej ceny skupu żyta za pierwsze trzy kwartały roku poprzedzającego rok podatkowy.
Średnią cenę skupu, o której mowa powyżej, ustala się na podstawie komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, ogłaszanego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski" w terminie 20 dni po upływie trzeciego kwartału. Pamiętajmy przy tym, że rady poszczególnych gmin są uprawnione do obniżenia tak określonych cen skupu, przyjmowanych jako podstawa obliczania podatku rolnego na obszarze gminy.
Od nowego roku kryteria w oparciu, o które ustalana jest wysokość podatku rolnego zostaną nieco zmodyfikowane. Przede wszystkim równowartości pieniężne potrzebne przy wyliczaniu podatku będą opierały się nie na średniej cenie skupu żyta za pierwsze trzy kwartały roku poprzedzającego rok podatkowy, lecz na średniej wynikającej z 11 kwartałów poprzedzających kwartał poprzedzający rok podatkowy. Jest to najważniejsza zmiana wprowadzana ustawą nowelizującą podatek rolny. Warto przy tym zaznaczyć, że średnią cenę skupu żyta ustalać się będzie w terminie do dnia 20 października roku poprzedzającego rok podatkowy, a nie jak ma to miejsce na chwilę obecną – w terminie 20 dni po upływie trzeciego kwartału. Pamiętajmy, że obliczanie podatku rolnego za 2013 r. następuje w oparciu o jeszcze obowiązujące przepisy, tym samym oznacza to, że zasady wprowadzane od 1 stycznia 2014 r. będą miały zastosowanie wyłącznie do podatku naliczanego dopiero od 2014 r.
Podstawą opodatkowania dla gruntów gospodarstw rolnych jest liczba hektarów przeliczeniowych ustalana na podstawie powierzchni, rodzajów i klas użytków rolnych wynikających z ewidencji gruntów i budynków oraz zaliczenia do okręgu podatkowego, dla pozostałych zaś gruntów – liczba hektarów wynikająca z ewidencji gruntów i budynków. W bieżącym roku podatek rolny wynosi:
- 189,65 zł (od 1 ha przeliczeniowego gruntów),
- 379,30 zł (od 1 ha gruntów).
Na zakończenie warto przytoczyć postanowienie WSA w Poznaniu z dnia 6 listopada 2011 r. (sygn. akt III SA/Po 790/12), zgodnie z którym podstawę wymiaru podatków i świadczeń stanowią dane zawarte w ewidencji gruntów i budynków. Organy podatkowe nie mogą zatem dokonywać samodzielnych ustaleń co do wielkości gruntu czy kwestii dotyczących prawa własności gruntu. Od tej reguły, wynikającej z jednoznacznej z treści wskazanego wyżej przepisu, nie zostały przewidziane żadne wyjątki, a zatem organy ustalające wysokość zobowiązań podatkowych nie są uprawnione do przyjęcia innej podstawy wymiaru podatku niż dane wskazane w ewidencji. Dopóki dane te nie zostaną zmienione, organy podatkowe mają obowiązek wyliczania podatku na ich podstawie i nie są władne do kwestionowania, czy korygowania zapisów ewidencji gruntów i budynków.