Spis treści
Podatek przychodowy (podatek minimalny)
Zgodnie z projektem zmian podatkowych, ma zostać wprowadzony minimalny podatek CIT, stanowiące podatek przychodowy. Projekt zakłada, że podatek wyniesie 10 proc. i będzie liczony rocznie. Jeśli podatnik zapłaci także normalny CIT, wówczas podatek minimalny ma być od niego odliczany. Odliczenie będzie możliwe przez trzy kolejne lata podatkowe po roku, w którym podatek minimalny zostanie zapłacony.
Kto zapłaci nowy podatek przychodowy?
Zgodnie z projektem, nowy podatek maja płacić osoby rozliczające podatek CIT. Przepisy przewidują dwie oddzielne przesłanki naliczenia podatku Do płacenia podatku minimalnego będą zobowiązane podmioty, które poniosą stratę w źródle operacyjnym w CIT albo osiągnęły udział dochodów ze źródła operacyjnego w przychodach podatkowych w wysokości nie większej niż 1 proc.
Podatek minimalny zapłacą także mali przedsiębiorcy
Nowelizacja ustawy o CIT w ramach Polskiego Ładu zakłada objęcie podatkiem minimalnym wszystkich przedsiębiorców, a nie wyłącznie duże holdingi. Co istotne, podatek ten będzie więc naliczany niezależnie od wielkości podatnika, jego formy prawnej czy poziomu zatrudnienia. Oznacza to, że zostaną nim objęci także przedsiębiorcy zaliczający się do grona małych i średnich przedsiębiorstw. Podatek ten z pewnością uderzy też w tzw. rodzinne firmy.
Kto nie zapłaci podatku przychodowego?
Podatku przychodowego (podatku minimalnego) nie zapłacą podmioty wyraźnie wymienione w ustawie. Wyłączenie z opodatkowania podatkiem minimalnym dotyczy podmiotów, których udziałowcami, akcjonariuszami albo wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne.
Tymczasem w praktyce obrotu prawnego, działające na rynku podmioty rzadko "składają się" wyłącznie z osób fizycznych. Często bowiem wspólnikiem lub akcjonariuszem poszczególnych spółek jest inna spółka. Również w ramach spółek komandytowych, możliwe jest, by komplementariuszem była spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Zgodnie z projektem, spółki takie będą opodatkowane podatkiem minimalnym, niezależnie od wielkości, poziomu przychodów czy zatrudnienia.
Podatek minimalny ma również nie dotyczyć podmiotów rozpoczynających działalność oraz przedsiębiorstw finansowych, podmiotów dotkniętych nagłym spadkiem przychodów (o co najmniej 30 proc. rok do roku). Jeżeli więc przedsiębiorca odnotował spadek przychodów na poziomie 29%, będzie zobligowany zapłacić podatek minimalny.