- Reklama -
środa, 27 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaBiznesPoprawa warunków wykonywania działalności gospodarczej

    Poprawa warunków wykonywania działalności gospodarczej

    Pierwszą dosyć znaczącą zmianą będzie brak obowiązku płacenia podatku VAT przez tzw. małych podatników w sytuacji, gdy kontrahent będący czynnym podatnikiem VAT nie zapłaci za dostarczony towar lub zamówioną usługę. Zgodnie z nowymi przepisami, mały podatnik może wybrać metodę rozliczeń polegającą na tym, że obowiązek podatkowy w odniesieniu do dokonywanych przez niego dostaw towarów i świadczenia usług powstaje:

    1. z dniem otrzymania całości lub części zapłaty – w przypadku dokonania dostawy towarów lub świadczenia usług na rzecz podatnika zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny,
    2. z dniem otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż 180. dnia, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi – w przypadku dokonania dostawy towarów lub świadczenia usług na rzecz podmiotu innego niż wymieniony w pkt 1

    – po uprzednim pisemnym zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca miesiąca poprzedzającego okres, za który będzie stosował tę metodę, zwaną "metodą kasową": otrzymanie zapłaty w części powoduje powstanie obowiązku podatkowego w tej części. Powyższy przepis stosuje się do czynności wykonanych w okresie, w którym podatnik stosuje metodę kasową.

    Kolejną nowością jest to, że podatnik rozliczający VAT od należności, której faktycznie nie trzymał, będzie mógł dokonać korekty podatku należnego po krótszym upływie czasu od terminu płatności – 15 dni, a nie jak obecnie 180 dni.

    Dodatkowo skróceniu ulegnie minimalny czas trwania umowy leasingu nieruchomości – z 10 do 5 lat. Opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowią przychód finansującego i odpowiednio w przypadku, gdy umowa leasingu została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli przedmiotem umowy leasingu są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo została zawarta na okres co najmniej 5 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości. Ustawodawca przewidział także możliwość objęcia w leasing umowy prawa wieczystego użytkowania gruntów oraz zmianę stron umowy w trakcie podstawowego okresu jej trwania.

    Nowością będzie przejście praw o charakterze podatkowym, które związane były z prowadzoną działalnością gospodarczą w sytuacji, gdy dojdzie do przekształcenia jednoosobowego przedsiębiorcy w spółkę prawa handlowego.

    Wchodząca w życie ustawa zniesie także możliwość dokonywania wymiaru uzupełniającego przy zwrocie sprawy właściwemu organowi w I instancji w sytuacji trwającego postępowania odwoławczego w materii podatkowej. Tym samym sytuacja uczestniczącego w takim postępowaniu podatnika nie ulegnie pogorszeniu, gdy zechce on skorzystać z przysługujących mu środków odwoławczych.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE