- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaMajątek i pieniądzePoradnik prawa pracy: Zasady ustalania składek na ubezpieczenie społeczne

    Poradnik prawa pracy: Zasady ustalania składek na ubezpieczenie społeczne

    Mechanizm ustalania wysokości składek na ubezpieczenia społeczne

    Mechanizm ustalania wysokości składek na ubezpieczenia społeczne nie zmienił się od dwóch dekad.  Składka na ubezpieczenia społeczne jest ustalana w odniesieniu do prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia oraz minimalnego wynagrodzenia za pracę. Jej wysokość uzależniona jest od podstawy wymiaru składek, a ta – w przypadku osób prowadzących pozarolniczą działalność – nie może być niższa niż 60 proc. przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia lub 30 proc. minimalnego wynagrodzenia w pierwszych dwóch latach jej prowadzenia – bez względu na osiągany przychód z działalności. W związku z tym, że rząd prognozuje wzrost przeciętnych pensji Polaków w kolejnym roku  (wzrosnąć ma też minimalne wynagrodzenie – z 2250 złotych w 2019 roku, do 2450 złotych w przyszłym roku) automatycznie wzrośnie też podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia  społeczne.

    Mały ZUS

    Mały ZUS to preferencje dla osób osiągających niższy przychód . Przewidziany jest on dla osób osiągających niższy przychód przewidziane są preferencyjne rozwiązania, m.in.

    • działalność nierejestrowana,
    • ulga na start,
    • możliwość czasowego zawieszenia prowadzenia działalności gospodarczej,
    • opłacanie składek od przychodu (w przypadku gdy uzyskany przychód nie przekracza kwoty trzydziestokrotności minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w grudniu poprzedniego roku), 

    Mały ZUS obowiązuje od 1 stycznia 2019 roku. Są to niższe, proporcjonalne do przychodów składki na ZUS dla najmniejszych firm (np. drobnych rzemieślników, fryzjerek etc.). Zdaniem Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Mały ZUS oznacza dla małych przedsiębiorców prawie 5,4 mld zł oszczędności w ciągu 10 lat. Mogą z niego korzystać osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, których roczne przychody nie przekraczają 30-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę.

     

    Źródło:
    Oficjalna strona Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE