Uśmiercanie ryb powinno odbywać się w sposób humanitarny polegający na zadawaniu minimum cierpienia fizycznego i psychicznego. Jedynymi humanitarnymi metodami uśmiercania ryb – są metody używane w procedurach naukowych, które polegają na uderzeniu w głowę powodując tym utratę świadomości w połączeniu ze skrwawieniem lub zniszczeniem mózgu lub dekapitację po uprzednim ogłuszeniu. Wskazane powyżej metody stanowią jedyne humanitarne rozwiązania wskazane w przepisach powszechnie obowiązujących, które mogą mieć zastosowanie dla ryb uśmiercanych w punktach sprzedaży detalicznej.
Należy wyraźnie podkreślić, iż zabronione jest uśmiercanie zwierząt kręgowych, a więc również ryb w obecności dzieci. Jest to zakaz bezwzględny, zagrożony sankcją karną z art. 35 ustawy. Jeśli chodzi o uśmiercanie karpia w punktach sprzedaży detalicznej – mając na uwadze przepisy dotyczące humanitarnego traktowania i uśmiercania zwierząt zaleca się, aby miejsce uśmiercania ryb było wydzielone np. z parawanem, tak aby uśmiercanie nie odbywało się w obecności dzieci. Miejsce to powinno oczywiście spełniać wszelkie wymogi weterynaryjno – sanitarne. Zgodnie z zaleceniami Głównego Lekarza Weterynarii – uśmierceniem karpi powinny zajmować się osoby, które ukończyły 18 lat i posiadają wykształcenie co najmniej zasadnicze zawodowe.
Należy pamiętać również o tym, że w przypadku sprzedaży żywych ryb – sposób ich pakowania musi uwzględniać dobrostan zwierząt oraz wykluczać narażanie ich na niepotrzebne cierpienie. Zgodnie bowiem z otrzymanymi wynikami badań Zakładu Ichtiologii i Gospodarki Rybackiej PAN – metodą pakowania żywych karpi minimalizującą stres wynikający z transportu bez dostępu do wystarczającej ilości wody, jest umieszczenie ich w pojemniku posiadającym w miarę sztywne ścianki oraz konstrukcję powodującą, iż skóra ryby nie przylega bezpośrednio do pojemnika. Przenoszenie ryb w takim pojemniku umieszczonym w niezawiązanej siatce pozwala rybie wykorzystać zdolność oddychania całą powierzchnią ciała oraz wilgotnymi skrzelami, zachować naturalne położenie ciała podczas transportu oraz dodatkowo stanowi ochronę przed urazami mechanicznymi. W przypadku stosowania wiaderek napełnionych wodą należy pamiętać, iż istotne znaczenie ma rozmiar wiaderka, tzn. ryba nie może znajdować się nienaturalnej pozycji lub być wygięta bez możliwości zmiany pozycji, a także ilość wody powinna być co najmniej w stosunku 1:2 masy karpia do wody. W związku z powyższym – w sytuacji, gdy nie ma możliwości zapewnienia odpowiednich warunków związanych z transportem żywego karpia przed przekazaniem do konsumenta finalnego, zalecane jest uśmiercanie zwierząt w miejscu ich zakupu z zachowaniem powyżej opisanych zasad.