Zmiana umowy z Cyprem oznacza:
– usunięcie klauzuli tzw. tax sparingu, która pozwalała polskim rezydentom podatkowym na opodatkowanie dywidend z Cypru na poziomie 9%;
– zmianę opodatkowania wynagrodzeń dyrektorów w sposób, który ma uniemożliwić polskim rezydentom zasiadającym w zarządach spółek cypryjskich na otrzymywanie wynagrodzenia z Cypru bez obowiązku jego opodatkowania w Polsce.
Protokół przewiduje, że jego postanowienia będą obowiązywać od 1 stycznia roku następującego po roku, w którym Cypr i Polska wymienią noty informujące o zakończeniu procesu ratyfikacji. Biorąc pod uwagę ostatnie doświadczenia z ratyfikacją umów o unikaniu podwójnego opodatkowania w Polsce, proces ten zajmuje zwykle ok. 5 miesięcy. W przypadku braku opóźnień po stronie cypryjskiej najwcześniejszą datą, od której wejdą w życie zmiany w polsko-cypryjskiej umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania, jest zatem 1 stycznia 2013 roku. Procedura ratyfikacji zmian może się jednakże znacznie przedłużyć, przede wszystkim z uwagi na procedurę ratyfikacji po stronie cypryjskiej. Do tego czasu obowiązują postanowienia obecnej umowy o unikaniu podwójnego podatkowania.
Aldona Leszczyńska-Mikulska, Zespół Doradztwa Podatkowego kancelarii Wardyński i Wspólnicy
www.portalprocesowy.pl