- Reklama -
czwartek, 21 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPodatkiPracodawca też może sporządzić Twoje roczne zeznanie podatkowe

    Pracodawca też może sporządzić Twoje roczne zeznanie podatkowe

    Zasadniczo obowiązek rozliczenia rocznego obciąża podatnika, który świadczył pracę w ubiegłym roku. Wiąże się z tym odpowiedzialność za prawidłowe obliczenie, wykazanie oraz zapłacenie podatku urzędowi skarbowemu. Nie każdy jednak wie, że w tej materii można skorzystać z możliwości złożenia deklaracji podatkowej za pośrednictwem płatnika, a więc podmiotu który nas zatrudnia. Niestety jest na to ściśle określony czas, z powyższego rozwiązania możemy bowiem skorzystać tylko do 10 stycznia danego roku podatkowego.

    W tym celu podatnik powinien przekazać swojemu pracodawcy prawidłowo wypełniony PIT-12. Jest to nic innego jak oświadczenie dla celów dokonania rocznego obliczenia podatku dochodowego od dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym. Zakład pracy będzie mógł wówczas złożyć za swojego pracownika rozliczenie na formularzu PIT-40. Lub PIT-40a (ten drugi przypadek zachodzi, gdy mamy do czynienia nie z zakładem pracy, a organem rentowym). Pamiętajmy, że po złożeniu PIT-12 podatnik nie otrzyma do końca lutego informacji PIT-11, płatnik prześle natomiast podatnikowi oraz bezpośrednio do Urzędu Skarbowego, w terminie do końca lutego deklarację roczną PIT-40. W PIT-12 pracownik zamieszcza informacje o tym, że:

    • poza dochodami uzyskanymi od płatnika nie uzyskał innych dochodów opodatkowanych według skali podatkowej (18%, 32%);
    • nie korzysta z odliczeń podatkowych poza tymi, których dokona płatnik;
    • nie korzysta z możliwości opodatkowania wspólnie z małżonkiem lub jako samotnie wychowujący dziecko;
    • nie dolicza kwot uprzednio odliczonych, poza tymi, których dokona płatnik;
    • kwotę kosztów uzyskania przychodów, jaką płatnik ma potrącić, a tym wyższą od ryczałtowej ze względu na posiadane imienne bilety miesięczne, nabyte celem dojazdu do pracy, ale nie może wykazać kosztów podwyższonych w stosunku do ryczałtowych ze względu na korzystanie w zakresie umowy o pracę z praw autorskich i rozliczenie (50%);
    • jeżeli podatnik nie rozlicza imiennych biletów – płatnik zgodnie z informacjami o miejscu zamieszkania podatnika ustala wartość kosztów uzyskania ryczałtowo;
    • kwoty świadczeń do odliczenia, które wcześniej otrzymał, a które okazały się nienależne i zwiększały wcześniej podstawę opodatkowania podatkiem i podlegały zwrotowi i mogą pomniejszyć wartość dochodu podatnika.

    Kolejną ważną kwestią jest to, że zakład pracy będzie mógł sporządzić zeznanie roczne tylko w sytuacji, gdy pracownik nie korzysta z ulg podatkowych np. obowiązującej jeszcze za ubiegły rok ulgi internetowej, ulgi na dzieci itp. Korzystanie choćby z jednej z ulg podatkowych automatycznie wyklucza możliwość złożenia naszego zeznania przez pracodawcę. Dotyczy to niestety także tzw. preferencyjnego sposobu rozliczania, czyli razem z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko – w takiej sytuacji także musimy samodzielnie rozliczyć się z fiskusem.

    Wracając jednak do terminu, w którym pracownik powinien złożyć do zakładu pracy PIT-12, to należy dodać, że dokonanie tej czynności po 10 stycznia nie wyklucza rozliczenia dokonanego przez pracodawcę, jednak nie jest on wówczas związany naszym żądaniem.

    Kolejnym ograniczeniem jest osiąganie dochodów z dwóch lub większej ilości zakładów pracy. W takiej sytuacji pracownik jest zobowiązany do samodzielnego obliczenia swojego podatku. Jeśli jednak dodatkowe dochody pochodzą z innej niż zatrudnienie działalności np. z giełdy, to oczywiście możemy skorzystać z pomocy naszego jedynego zakładu pracy przy sporządzaniu zeznania podatkowego za 2013 r. Na zakończenie warto także wiedzieć, że wykonywanie pracy na podstawie umowy zlecenia nie uprawnia nas do składania PIT-12 i przerzucania obowiązku rozliczeniowego na zleceniobiorcę.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE