Premia zadaniowa jest tak naprawdę jednym z podstawowych składników systemu motywacyjnego. Jej wysokość i możliwość wypłaty jest ustalana w oparciu o wcześniej ustalone zasady. Niezależnie od tego należy do tzw. wynagrodzenia zmiennego, oznacza to zatem, że premię otrzymujemy tylko w sytuacji zrealizowania konkretnego zadania, nie mieszczącego się w ramach naszych standardowych umownych obowiązków. Stosowanie premii zadaniowej nie jest ograniczone jeśli chodzi o grupę osób, która może być motywowana przy pomocy tego szczególnego rodzaju instrumentu zarządzającego. Tym samym premia może zostać przyznana zarówno dyrektorowi przedsiębiorstwa, jak i zwykłemu pracownikowi niższego szczebla- wszystko zależy tak naprawdę od polityki pracowniczej, którą prowadzi dana firma. W praktyce to dodatkowe wynagrodzenie będzie przysługiwało, jeśli taka możliwość zostanie ujęta w regulaminie wynagradzania określonego zakładu pracy.
Z tematem premii zadaniowej wiąże się także kwestia mniej ciekawa, szczególnie dla samych pracodawców. Chodzi mianowicie o obowiązek opłacania składek ZUS i podatku od tak przyznanego wynagrodzenia. Zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami, każda premia zadaniowa musi zostać opodatkowana i nie może być wyłączona z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne. Tym samym wypłacenie premii zadaniowej oznacza dodatkowe koszty dla zatrudniającego. Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w art. 12 ust. 1 wyraźnie stanowi, że za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. Powyższa regulacja jednoznacznie przesądza zatem o konieczności opodatkowania pieniędzy wypłaconych w ramach premii zadaniowej.
Jednocześnie ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych wskazuje, że podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, osiągany przez pracowników z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy, z wyłączeniem wynagrodzenia chorobowego i zasiłku oraz przychodów wymienionych w rozporządzeniu składkowym. Polski system prawny zna jednak wyjątki od powyższej reguły – niekiedy zatem pracodawca nie będzie musiał naliczać pracownikowi składek ubezpieczeniowych od wypłaconej mu premii. Taka sytuacja pojawi się, gdy premia zostanie wypłacona za czas choroby pracownika. Zgodnie z treścią § 2 ust. 1 pkt 24 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, do podstawy wymiaru składek ubezpieczeniowych nie wlicza się składników wynagrodzenia, do których pracownik ma prawo w okresie pobierania: wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, zasiłków: chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego, w myśl postanowień układów zbiorowych pracy lub przepisów o wynagradzaniu, jeżeli są one wypłacane za okres pobierania tego wynagrodzenia, zasiłku lub świadczenia.