Spis treści
Stan faktyczny
Sprawa, w której wydano interpretację podatkową dotyczy podatniczki, która uprawiała prostytucję przez 9 lat i zarobione w taki sposób pieniądze planowała przeznaczyć na zakup nieruchomości. Środki uzyskane z nierządu były regularnie wpłacane na rachunek bankowy wnioskodawczyni. Zarobione w taki sposób pieniądze nie zostały rozliczone jako przychody. Nie zostało złożone zeznanie podatkowe. W związku z zaistniałym stanem faktycznym pojawiła się wątpliwość, czy zakup nieruchomości nie spowoduje zastosowania w stosunku do niej stawki podatku w wysokości 75 % z tytułu nie ujawnionych przychodów.
Uzasadnienie interpretacji
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w indywidualnej interpretacji podatkowej z dnia 13 kwietnia 2015 r., skonstatował, że dokonanie zakupu nieruchomości za środki pochodzące z nierządu nie umożliwi zastosowania 75 % stawki podatku. Fiskus zgodził się z twierdzeniem podatniczki, że świadczenie prostytucji nie podlega opodatkowaniu. Dyrektor Izby Skarbowej uzasadnił takie stanowisko interpretacją przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, które stanowią, że przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów wynikających z czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy. Usługi seksualne wykonywane przez wnioskodawczynie nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy, co determinuje nie podleganie takich usług opodatkowaniu i przyjęcie takich dochodów jako ,,wolnych od opodatkowania”. Takie założenie organu podatkowego wywołuje konsekwencje prawne w postaci nie zastosowania art. 20 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi o przychodach nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych.
Konsekwencje takiej interpretacji
Wyżej omówiona interpretacja prawa podatkowego ma przełomowe znaczenie. Otwiera drogę wszelkiej maści oszustom i przestępcom do legalizacji pieniędzy pochodzących z czynów zabronionych. Taki sprawca będzie mógł ,,wyprać” takie środki zgodnie z prawem poprzez powołanie się, że pochodzą one z uprawiania nierządu, po czym będzie mógł swobodnie obracać nimi na rynku.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. 1991 nr 80 poz. 350), Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 13 kwietnia 2015 r., IBPBII/1/4511-86/15/ASz.