To że podatnik dowiedział się o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych po upływie terminów, o których mowa w art. 4a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, nie może być spowodowane jedynie brakiem staranności z jego strony, gdyż np. wiedząc o toczącym się postępowaniu spadkowym w interesie podatnika jest, aby w odpowiednim czasie zapoznać się z datą uprawomocnienia się postanowienia w sprawie nabycia spadku, zwłaszcza gdy ma on zamiar skorzystać z ulgi wskazanej w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn. Funkcjonowanie prawa opiera się na założeniu, iż wszyscy adresaci obowiązującej normy prawnej znają jej właściwą treść i że nikt nie może uchylić się od ujemnych skutków naruszenia tej normy na tej podstawie, że normy tej nie znał lub rozumiał ją opacznie.
Zgodnie zatem z przytoczoną zasadą nie można się tłumaczyć nieznajomością prawa, bowiem każdy zainteresowany treścią adresowanych do niego norm prawnych ma możliwość zapoznania się z ich treścią.
Należy też zauważyć, iż termin na zgłoszenie nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych jest terminem materialnoprawnym. Złożenie zgłoszenia w terminie wskazanym w art. 4a ust. 1 pkt 1 u.p.s.d. jest warunkiem skorzystania ze zwolnienia. Zwolnienie podatkowe jest instytucją prawa materialnego. Przepisy określające warunki zwolnienia, stanowiące element tej instytucji, także są zatem przepisami prawa materialnego. Niespełnienie warunku terminowego złożenia zgłoszenia ma ten skutek, że zwolnienie podatnikowi nie przysługuje. Jest to więc skutek, który powstaje w sferze materialnoprawnej podatnika sprawiając, iż nie może skorzystać z uprawienia, jakim jest zwolnienie podatkowe. Innymi słowy złożenie zgłoszenia po terminie nie wywołuje efektu w postaci powstania prawa do skorzystania przez podatnika ze zwolnienia od podatku, przewidzianego w art. 4a u.p.s.d. ust. 1.
Nie można zgodzić się z tezą, że dopiero otrzymanie prawomocnego postanowienia rozpoczyna miesięczny termin do złożenia zgłoszenia deklaracji uprawniającej do skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania. Przepis 4a ust. 1 pkt 1 u.p.s.d stanowi wprost, iż miesięczny termin rozpoczyna się od daty uprawomocnienia postanowienia a nie od jego doręczenia.