Spis treści
Obowiązki podatkowe i ubezpieczeniowe
Podjąłeś decyzję o przeprowadzce na stałe za granicę i nie chcesz już podlegać polskiemu systemowi podatkowemu i ubezpieczeniowemu? W takim razie powinieneś wyrejestrować biznes w urzędzie skarbowym i ZUS.
Wniosek o wykreślenie
Osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą składa wniosek o wykreślenie do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), w terminie 7 dni od daty faktycznego zaprzestania działalności. Wniosek należy złożyć osobiście w urzędzie gminy, wysłać listem poleconym lub wypełnić formularz elektroniczny.
Obowiązki podatnika VAT
Jeżeli jesteś podatnikiem VAT, musisz dodatkowo złożyć w urzędzie skarbowym zgłoszenie o zaprzestaniu czynności podlegających VAT na formularzu VAT-Z. Masz na to 7 dni od dnia zakończenia działalności.
Na dzień likwidacji działalności musisz też sporządzić:
- spis z natury i wykaz składników majątku dla celów podatku dochodowego,
- spis z natury dla celów VAT.
Spis z natury jest ostatnim wpisem w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Jego wartość należy uwzględnić przy wyliczeniu podatku dochodowego w deklaracji rocznej. Należy go sporządzić nawet wtedy, gdy jego wartość wynosi 0 zł.
Wykaz składników majątku należy przechowywać z dokumentacją firmową. Wykazany w nim majątek staje się majątkiem prywatnym osoby prowadzącej działalność. Zapłacisz podatek dochodowy tylko w razie sprzedaży tych składników przed upływem sześciu lat (licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zakończona została działalność gospodarcza). Po upływie tego okresu nie płacisz już podatku.
Zmiana rezydencji podatkowej
Z komunikatów Ministerstwa Finansów wynika, że o zmianie rezydencji podatkowej należy poinformować urząd skarbowy. Przepisy podatkowe nie przewidują specjalnych procedur ani sformalizowanego formularza. Można osobiście sformułować pismo do urzędu skarbowego. Osoby fizyczne mogą złożyć zgłoszenie aktualizujące NIP-3.