Według spółki wykonującej między innymi sieci kanalizacyjne ora drogi związane z budowlami budownictwa mieszkaniowego – w przypadku robót, powiązanych jedynie w części z budownictwem mieszkaniowym – także należy stosować stawkę 7%. Spółka argumentuje to brakiem możliwości podziału obrotu w ramach jednej usługi. Wówczas należy wykazać jakikolwiek związek robót z budownictwem mieszkaniowym i stosować preferencyjną stawkę podatku VAT. Niestety z opinią spółki nie zgodziły się organy podatkowe, bowiem uznały, że należy rozdzielić usługi związane z infrastrukturą towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu od pozostałych robót.
Wojewódzki Sąd Administracyjny rozpoznał sprawę i oddalił skargę uznając stanowisko organów podatkowych za właściwe. Według wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego stawka 7% podatku VAT ma zastosowanie jedynie do infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu. W regulacji art. 146 ust. 3 nie określono zakresu powiązania z obiektami budownictwa mieszkaniowego. Aby określić definicję charakteru związania z obiektami budownictwa mieszkaniowego należy odnieść się do art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) – według tej regulacji stawkę 7% powinno się stosować w przypadku robót budowlano – montażowych, remontów, a także robót konserwacyjnych, które związane są z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. W rezultacie powyższej interpretacji stawka 7% podatku VAT może mieć zastosowanie jedynie do robót, które są związane z budownictwem mieszkaniowym.
W czasie rozprawy pełnomocnik organów podatkowych dodatkowo scharakteryzował metodę, którą stosują urzędy do określenia, w jakiej części infrastruktura towarzysząca jest powiązana z budownictwem mieszkaniowym. Ponadto organy podatkowe określają procent robót wiązanych z tego rodzaju budownictwem w całej inwestycji. W przypadku robót związanych z budownictwem mieszkaniowym stosują stawkę 7% podatku VAT, a w przypadku pozostałych robót stawka podatku VAT wynosi 22%.
Internetowa Kancelaria Prawna
www.SerwisPrawa.pl