Jeśli przedmiotem umowy jest leasing operacyjny, przy wykupie po zakończonym okresie leasingowania podatnik otrzymuje fakturę dokumentującą dostawę. Może on z tej transakcji odliczyć VAT naliczony. Powyższe stwierdzenie często bywa jednak poddawane przez przedsiębiorców w wątpliwość. Mając świadomość, że dokonywali już odliczenia VAT-u naliczonego w trakcie trwania umowy, zastanawiają się, czy możliwe jest dokonanie ponownego odliczenia przy wykupie samochodu. Nie potrzebnie.
Przy samochodach osobowych obowiązuje limit 60 proc.
Możliwość wykupu samochodu po zakończeniu umowy jest czymś zupełnie innym, niż spłata rat leasingowych. Leasing operacyjny na gruncie podatku od towarów i usług jest usługą, wykup samochodu zaś dostawą towarów. Ponieważ są to dwie odmienne czynności, podatnik może odliczyć VAT naliczony również od wykupu. Potwierdza to stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 13 września 2011r. o sygn. IBPP2/443-709/11/Abu.
W przypadku samochodu osobowego ma on prawo do odliczenia 60 proc. podatku VAT, nie więcej jednak niż 6 000 zł z faktury wykupu (pomimo, iż wcześniej podatek odliczał również od rat leasingowych). Przy samochodzie ciężarowym, odliczeniu podlegać będzie cała kwota VAT-u.
Obniżenia kwoty VAT-u należnego wartością VAT-u naliczonego wynikającego z wykupu leasingowanego auta można dokonać w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym dokonujący wykupu przedsiębiorca otrzymał fakturę lub za jeden z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych.
Wynajmujący samochody również z pełnym odliczeniem
Jeśli podatnik prowadzi działalność, której przedmiotem jest odsprzedaż samochodów lub oddawanie w odpłatne używanie samochodów na czas nie krótszy niż sześć miesięcy na postawie np. umowy leasingu, najmu czy dzierżawy, podatnikowi będzie przysługiwało prawo do odliczenia VAT-u w pełnej kwocie.
O który leasing chodzi…
Należy pamiętać, iż opcja wykupu ma zastosowanie jedynie przy zawieraniu umowy leasingu o charakterze operacyjnym. Ponieważ jest on przez cały okres trwania umowy usługą, po zakończeniu umowy przedsiębiorca ma prawo do dokonania jego zakupu, zwanego w tym przypadku, wykupem. Leasing finansowy natomiast, w przeciwieństwie do operacyjnego, ma charakter odpłatnej dostawy towarów, innymi słowy przenosi prawo do rozporządzania jak właściciel na leasingobiorcę. Nie ma zatem tutaj nawet mowy o wykupie leasingowanego samochodu po zakończeniu trwania umowy, gdyż od momentu jej zawarcia stanowi jej przedmiot stanowi środek trwały leasingobiorcy.
Katarzyna Miazek, Tax Care
Dominik Mędrzycki, księgowy Tax Care