Spis treści
Wypłata emerytury przez więcej niż jedną jednostkę organizacyjną
Jedna z sytuacji, która wymaga od emeryta samodzielnego złożenia zeznania podatkowego, to otrzymywanie emerytury od więcej niż jednej jednostki organizacyjnej ZUS albo KRUS. Sytuacja taka może mieć miejsce na przykład w przypadku zmiany miejsca zamieszkania w trakcie roku. Jeśli przykładowo, przez kilka miesięcy emeryturę wypłacał oddział ZUS z Warszawy, a przez kolejne kilka oddział ZUS z Gdańska, oba oddziały ZUS nie porozumieją się ze sobą i nie złożą PIT w imieniu emeryta. Prześlą mu jedynie wypełnione formularze PIT-40A/11-A. Kwoty zawarte w obu formularzach, podatnik (emeryt) będzie musiał zsumować, wpisać do formularza PIT-37 i złożyć ten formularz do urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania na koniec 2014 roku. Termin złożenia PIT-37 mija 30 kwietnia 2015 roku.
Wypłata emerytury przez ZUS i KRUS
Większość podatników otrzymuje emeryturę tylko od ZUS albo tylko od KRUS. Zdarza się jednak czasami, że przez część roku podatnik otrzymuje świadczenia z ZUS a przez część roku z KRUS. W takiej sytuacji jest zmuszony do samodzielnego złożenia zeznania podatkowego, zgodnie z zasadami opisanymi wyżej.
Dochody z innych źródeł niż ZUS lub KRUS
Kolejną sytuacją, która wymaga samodzielnego rozliczenia się z urzędem skarbowym jest uzyskiwanie dochodów z innych źródeł, niż tylko z emerytury. Chodzi na przykład o dochód z pracy czy z wynajmu mieszkania. Formularz PIT, jaki należy złożyć w takim przypadku zależy od źródeł dochodu. W najczęstszych przypadkach, kiedy dochód pochodził z pracy, należy rozliczyć się na formularzu PIT-37, który należy wypełnić na podstawie PIT-11 otrzymanego od pracodawcy i PIT-40A/11-A otrzymanego od organu rentowego.
1% podatku na Organizację Pożytku Publicznego
Jeżeli emeryt zostawi złożenie zeznania podatkowego organowi rentowemu, jeden procent jego podatku nie trafi do żadnej organizacji pożytku publicznego, ale do Skarbu Państwa. Osoby, które chcą przekazać swój 1% na OPP, muszą samodzielnie wskazać na formularzu PIT-37 komu chcą go przekazać i samodzielnie złożyć zeznanie do urzędu skarbowego.
Ulgi podatkowe
Organ rentowy nie sprawdzi również, czy emerytowi przysługują ulgi podatkowe. Jeśli zatem emeryt będzie chciał skorzystać z którejś z ulg, musi rozliczyć się samodzielnie. Dzięki temu będzie mógł odliczyć od dochodu na przykład darowizny przekazane w ciągu roku na jakąś fundację albo na cele kościelne. Osoby, które posiadają orzeczenie o niepełnosprawności, mogą odliczyć wiele wydatków w ramach ulgi rehabilitacyjnej, a ci, którzy utrzymują dorosłe dziecko otrzymujące zasiłek pielęgnacyjny lub niepełnoletnie, którego są prawnym opiekunem, mogą wykorzystać ulgę prorodzinną. Istnieje również możliwość odliczenia wydatków na Internet, jeżeli wydatki takie nie były jeszcze odliczane w PIT lub po raz pierwszy zostały odliczone rok temu.
Rozliczenie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko
W niektórych sytuacjach korzystne jest rozliczenie PIT wspólnie z małżonkiem lub z dzieckiem. Osoby, które chcą skorzystać z tej możliwości, również mają obowiązek samodzielnego złożenia PIT. Dotyczy to również osób, które chcą rozliczyć się jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Emeryt ma możliwość rozliczenia się jako samotny rodzic, jeżeli samotnie utrzymuje dorosłe dziecko, które dostaje zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną. Może również skorzystać z rozliczenia z niepełnoletnim dzieckiem, jeżeli jest jego opiekunem prawnym.