W myśl przepisu art. 34 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, właściwe jednostki organizacyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego co miesiąc pobierają zaliczki na podatek dochodowy od wypłacanych emerytur i rent rolniczych. W 2014 r. Kasa potrącała zaliczki na podatek dochodowy w wysokości równej 18% dochodu uzyskanego przez emeryta lub rencistę w danym miesiącu – w przypadku, gdy dochód z emerytury lub renty rolniczej uzyskanej od początku roku nie przekroczył kwoty 85 528 zł minus kwota 46 zł 33 gr, tj. tzw. ulga w zaliczce.
Dodatkowo, należy wskazać, że organy rentowe – w tym również Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego – po upływie każdego roku podatkowego, do końca lutego następnego roku sporządzają i przekazują każdemu emerytowi/renciście stosowny formularz PIT. Oznacza to, że w terminie do ostatniego dnia lutego 2015 roku, KRUS przekaże wszystkim emerytom i rencistom formularz PIT-40A lub PIT-11A. Równocześnie KRUS przekaże do urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania emeryta lub rencisty dane podatkowe zawarte w formularzach PIT, a w przypadku osób mieszkających za granicą – do urzędu skarbowego właściwego w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.
W przeważającej większości przypadków KRUS rozliczy podatek dochodowy za emeryta lub rencistę i wystawi formularz PIT-40A. W sytuacji, gdy emeryt lub rencista otrzyma z KRUS-u formularz PIT-40A i poza emeryturą lub rentą wypłacaną w 2014 r. przez ten organ rentowy nie osiągał innego przychodu, który zgodnie z ustawą podatkową podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych to wówczas nie ma obowiązku składania w urzędzie skarbowym dodatkowego zeznania podatkowego. Podatek obliczony przez KRUS będzie podatkiem należnym emeryta/rencisty za rok 2014.
Warto jednak wiedzieć, że roczne otrzymanie formularza PIT-40A z KRUSu nie jest jednoznaczne z tym, że emeryt lub rencista nie może rozliczyć podatku sam w urzędzie skarbowym. Należy bowiem wskazać że jeśli emeryt lub rencista uzna, że korzystniejsze dla niego będzie rozliczenie na przykład podatku z małżonkiem to może sam złożyć zeznanie podatkowe na formularzu PIT-36 lub PIT-37 we właściwym urzędzie skarbowym – w nieprzekraczalnym terminie do 30 kwietnia 2015 roku. W zeznaniu tym emeryt lub rencista powinien oczywiście uwzględnić przychód osiągnięty w 2014 r. z tytułu pobierania emerytury/renty rolniczej z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Zeznanie w urzędzie skarbowym składają także emeryci lub renciści, którzy:
- chcą skorzystać z ulg podatkowych określonych w ustawie, np. z tytułu wychowywania dzieci, z tytułu poniesienia wydatków na cele rehabilitacyjne;
- chcą wnioskować o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego.
Kiedy KRUS nie rozliczy podatku dochodowego emeryta lub rencisty?
W pewnych sytuacjach KRUS nie rozliczy podatku dochodowego emeryta lub rencisty za 2014 rok. Stanie się tak między innymi, w przypadku gdy:
- w ciągu 2014 roku emeryturę lub rentę wypłacała więcej niż jedna jednostka organizacyjna KRUS, czyli np. w sytuacji, gdy emeryt lub rencista zmienił miejsce zamieszkania i wypłatę emerytury lub renty podjęła inna jednostka organizacyjna Kasy,
- emeryturę lub rentę wypłacała jednostka organizacyjna KRUS, a następnie jednostka organizacyjna ZUS lub odwrotnie,
- KRUS realizował w danym roku podatkowym ulgę podatkową udzieloną przez urząd skarbowy,
- KRUS obniżał wysokość miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy w związku ze złożonym przez emeryta lub rencistę oświadczeniem o wspólnym opodatkowaniu dochodów z małżonkiem lub w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci – chyba, że takie oświadczenie emeryt lub rencista wycofał w 2014 r..
Zatem, jeśli wystąpi chociaż jedna z podanych powyżej sytuacji, to wówczas Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przekaże emerytowi lub renciście formularz PIT-11A i wówczas osoba ta musi bezwzględnie sama złożyć zeznanie podatkowe we właściwym urzędzie skarbowym na formularzu PIT-36 lub PIT-37 – w nieprzekraczalnym terminie do 30 kwietnia 2015 roku.
Podstawa prawna:
art. 34 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.)