Zgodnie z obowiązującymi przepisami podatkowym osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). Za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:
- posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
- przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.
Natomiast za dochody (przychody) osiągane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych – uważa się w szczególności dochody (przychody) z:
- pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia;
- działalności wykonywanej osobiście na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia;
- działalności gospodarczej prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
- położonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieruchomości, w tym ze sprzedaży takiej nieruchomości.
Zatem, zasadą jest, że opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają wszelkiego rodzaju dochody osiągane przez osobę fizyczną. Przepis art. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wyłącza stosowanie regulacji tej ustawy w przypadku:
- przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej;
- przychodów z gospodarki leśnej w rozumieniu ustawy o lasach;
- przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn;
- przychodów wynikających z czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy;
- przychodów z tytułu podziału wspólnego majątku małżonków w wyniku ustania lub ograniczenia małżeńskiej wspólności majątkowej oraz przychodów z tytułu wyrównania dorobków po ustaniu rozdzielności majątkowej małżonków lub śmierci jednego z nich;
- przychodów (dochodów) przedsiębiorcy żeglugowego opodatkowanych na zasadach wynikających z ustawy z dnia 24 sierpnia 2006 r. o podatku tonażowym (Dz. U. Nr 183, poz. 1353, z 2008 r. Nr 209, poz. 1316 oraz z 2012 r. poz. 1540), z zastrzeżeniem art. 24a ust. 1a;
- świadczeń na zaspokojenie potrzeb rodziny, o których mowa w art. 27 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, objętych wspólnością majątkową małżeńską.
Uwaga!
Jeśli chcesz szybko i poprawnie przygotować Oświadczenie o uchyleniu się od skutków oświadczenia woli błędna cena na allegro przejdź do formularza »
Z uwagi na to, że dochody uzyskiwane ze sprzedaży wykonywanych przez siebie produktów – niezależnie od tego, czy jest decoupage czy scrapbooking – nie mieszczą się w żadnej z kategorii zwolnień lub zaniechań poboru podatku przewidzianych przez przepisy podatkowe, generalnie osoby, które sprzedają zrobione przez siebie przedmioty mają obowiązek zapłacić podatek od tych dochodów. Niewątpliwie bowiem, przychody ze sprzedaży wykonanych przez siebie kolczyków, czy ozdabianych przepiśników kucharskich można zakwalifikować do przychodów z działalności wykonywanej osobiście. Co więcej, taki sposób zakwalifikowania uzasadnia również uznanie, że są to przychody uzyskiwane sporadycznie z wykonywanej działalności artystycznej bez formalnego zorganizowania tego rodzaju działalności.
Obecnie najwyższy dochód osoby fizycznej, który nie powoduje obowiązku zapłacenia podatku dochodowego od osób fizycznych wynosi 3.091,00 zł – kwota ta odnosi się do całego roku podatkowego. Zatem dopiero nadwyżka od tej wartości podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Wobec tego, jeśli uzyskujesz dochód jedynie ze sprzedaży rękodzieła na allegro i kwota jaką uzyskujesz nie przekracza w/w kwoty, to nie masz obowiązku zapłaty podatku. Nie oznacza to jednak, że nie masz obowiązku złożenia deklaracji podatkowej. Należy podkreślić, że Twoim obowiązkiem jest wykazanie osiąganych dochodów przed urzędem skarbowym pomimo braku obowiązku zapłaty podatku. Natomiast w przypadku, gdy dochody ze sprzedaży rękodzieła na allegro przekraczają w/w kwotę, bądź uzyskiwałeś lub uzyskujesz dochody jeszcze z innego źródła niż sprzedaż tych przedmiotów, to może się okazać, że wszystkie Twoje dochody przekroczą „preferencyjne” kwoty i w związku z tym ostatecznie będziesz zobowiązany do zapłaty podatku według tzw. zasad ogólnych, tj. skali podatkowej wynoszącej 18% lub 32% – w zależności od wysokości uzyskiwanych dochodów.
Podstawa prawna:
art. 2, art. 3, art. 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 1991 nr 80 poz. 350)