Spis treści
Formy własności pojazdu:
- auto użyczone,
- auto wynajmowane,
- auto leasingowane,
- auto będące własnością firmy.
Podstawowe informacje o sprzedaży auta firmowego
Samochód w rękach jednego właściciela rzadko pozostaje przez cały okres swojej eksploatacji. Dotyczy to również samochodów służbowych. W związku z tym, temat sprzedaży samochodu jest dość popularny wśród przedsiębiorców.
Kwestie istotne przy sprzedaży auta firmowego:
- rodzaj opodatkowania podatnika (PIT/VAT),
- właściciel – kto nim jest? (firma, osoby trzecie),
- kto dokonuje sprzedaży? Wiąże się to ze statusem auta – czy jest to sprzedaż składnika majątku firmy, czy może prywatnego składnika, który wycofujemy z prowadzonej działalności.
Co z podatkiem?
Sprzedaż majątku firmy, lub jego składników, generuje jej przychód – tak, w skrócie, określa to ustawa o podatku dochodowym. Składnik firmy to nie tylko środek trwały, ale również wyposażenie, którego przewidywany okres użytkowania wynosi mniej niż rok, a wartość przekracza 3. 500 zł.
Sprzedaż składnika majątku firmy, wycofanego wcześniej, nie prowadzi do powstania przychodu w podatku dochodowym. Obowiązuje tu jednak pewien warunek – upłynie 6 lat od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wycofano składnik majątku z firmy.
Czym jest środek trwały?
Jego definicję zawiera art. 22a ustawy o podatku dochodowym. Zgodnie z nią środki trwałe to:
budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
maszyny, urządzenia i środki transportu,
inne przedmioty,
stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania o przewidywanym okresie dłuższym niż rok.
W związku z powyższym, sprzedaż auta – składnika majątku firmy – generuje przychód z działalności gospodarczej.
Problem powstaje przy sprzedaży auta, które użytkowano w firmie jako prywatne. Sprzedaż prywatnej rzeczy powinna być rozliczona prywatnie, tj. zapisy dotyczące wykazania przychodu z działalności nie powinny mieć tutaj miejsca. Oznacza to, iż taką sprzedaż należy zakwalifikować do przychodów z odpłatnego zbycia innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ustawy o podatku dochodowy. Dokładniej znaczy to tyle, iż tylko sprzedaż dokonana przed upływem pół roku liczonego od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie rzeczy będzie podlegała opodatkowaniu.