- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej

    Syndycy z licencjami

    W regulacji tej zostały określone zasady uzyskiwania oraz tryb przyznawania licencji syndyka, odmowa jej przyznania, cofania a także zawieszania praw wynikających z tej licencji. Według nowych przepisów licencję syndyka może uzyskać osoba fizyczna, która:

    • ma obywatelstwo państwa członkowskiego Unii Europejskiej, Konferencji Szwajcarskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym,

    • zna język polski w zakresie niezbędnym do wykonywania czynności syndyka,

    • ma pełną zdolność do czynności prawnych,

    • ukończyła wyższe studia i uzyskała tytuł magistra lub równorzędny w państwie, o którym jest mowa w punkcie 1,

    • posiada nieposzlakowaną opinię,

    • w okresie 15 lat przed złożeniem wniosku o licencję syndyka przez co najmniej 3 lata zarządzała majątkiem upadłego, przedsiębiorstwem lub jego wyodrębnioną częścią w Rzeczypospolitej Polskiej lub w państwie, o którym jest mowa w punkcie 1,

    • nie była karana za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe,

    • nie jest podejrzana albo oskarżona o przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe,

    • nie jest wpisana do rejestru dłużników Krajowego Rejestru Sądowego,

    • złożyła z pozytywnym wynikiem egzamin przed Komisją Egzaminacyjną, powołaną przez Ministra Sprawiedliwości,

    • jest zdolna, ze względu na stan zdrowia, do wykonywania czynności syndyka – aby ustalić zdolność wykonywania czynności syndyka ze względu na stan zdrowia, stosuje się odpowiednio przepisy o ustroju sądów powszechnych, które regulują zakres i sposób przeprowadzenia badań kandydatów do objęcia urzędu sędziego.

    Egzamin dla osób ubiegających się o licencję syndyka jest przeprowadzany, co najmniej dwa razy w ciągu roku. Osoba, która ubiega się o licencję syndyka składa do Ministra Sprawiedliwości wniosek o dopuszczenie do egzaminu – jednak nie później niż 45 dni przed terminem rozpoczęcia egzaminu. Do wniosku o dopuszczenie do egzaminu kandydat powinien załączyć odpis dyplomu potwierdzającego uzyskanie tytułu magistra lub zaświadczenie o ukończeniu wyższych studiów magisterskich. Należy również załączyć oświadczenie wnioskodawcy o tym, iż nie jest on podejrzany albo oskarżony o przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe, a także dowód uiszczenia opłaty egzaminacyjnej. Egzamin składa się z części pisemnej i ustnej oraz jest przeprowadzany w języku polskim. Egzamin obejmuje zagadnienia z zakresu prawa, ekonomii i finansów oraz zarządzania, ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki postępowania upadłościowego i naprawczego.

    Licencję syndyka przyznaje się na wniosek osoby ubiegającej się o licencję syndyka, złożony nie później niż po upływie 2 lat od dnia złożenia egzaminu. Minister Sprawiedliwości zwraca się do właściwego organu Policji o nadesłanie informacji o osobie ubiegającej się o licencję syndyka. Minister Sprawiedliwości, w drodze decyzji administracyjnej, przyznaje licencję syndyka, odmawia jej przyznania, cofa albo zawiesza prawa wynikające z licencji. Cofnięcie licencji syndyka przez Ministra Sprawiedliwości następuje w przypadku, gdy osoba posiadająca licencję:

    • dwukrotnie została odwołana prawomocnym postanowieniem z powodu nienależytego pełnienia obowiązków,

    • dopuściła się rażącego naruszenia obowiązków syndyka, nadzorcy sądowego lub zarządcy, a zostało to ujawnione po zakończeniu pełnienia przez nią funkcji w danym postępowaniu,

    • wystąpiła z takim wnioskiem,

    • została skazana prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe.

    Minister Sprawiedliwości może również zawiesić osobie posiadającej licencję syndyka prawa wynikające z licencji jeżeli wobec tej osoby prowadzone jest postępowanie o częściowe ub całkowite ubezwłasnowolnienie, i ustanowiono dla niej doradcę tymczasowego, tymczasowego także jeśli przeciwko niej jest prowadzone postępowanie o umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe.

    Internetowa Kancelaria Prawna
    www.SerwisPrawa.pl  

    Poprzedni artykuł
    Następny artykuł
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE