- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPodatkiSzkolenia dla lekarzy

    Szkolenia dla lekarzy

    Projekt rozporządzenia jest wykonaniem upoważnienia zawartego w art. 17 ust. 13 wspomnianej wyżej ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty. W stosunku do rozporządzenia z dnia 27 czerwca 2007 roku projekt ten wprowadza niewielkie zmiany uwzględniające postulaty zgłaszane do Ministra Zdrowia przez Towarzystwa Naukowe. Przepisy projektu określają skład i zadania Państwowej Komisji Egzaminacyjnej, która przeprowadzać będzie Państwowy Egzamin Umiejętności. Ponadto wprowadzono możliwość uznania staży i szkoleń odbytych zarówno w kraju jak i za granicą. Według ust. 1 art. 17 tej ustawy, lekarz może uzyskać świadectwo potwierdzające posiadanie umiejętności z zakresu węższych dziedzin medycyny lub udzielania określonych świadczeń zdrowotnych. Lekarz uzyska świadectwo po odbyciu szkolenia i zdaniu egzaminu po jego zakończeniu.
    Programy szkoleń opracowuje komisja programowa dla danej umiejętności. Program szkolenia opracowany jest przez komisję i zredagowany przez CMKP. Następnie Dyrektor CMKP musi go przesłać do zatwierdzenia ministrowi właściwemu do spraw zdrowia. Szkolenie może poprowadzić podmiot, który zobowiąże się do przeprowadzenia szkolenia zgodnie z programem zatwierdzonym przez ministra właściwego do spraw zdrowia, zapewnia udział w szkoleniu, co najmniej 3 lekarzy posiadających świadectwo umiejętności lub tytuł specjalisty albo specjalizację II stopnia w odpowiedniej lub pokrewnej dziedzinie medycyny oraz udziela świadczeń zdrowotnych odpowiedniego rodzaju, w odpowiednim zakresie i liczbie, umożliwiających zrealizowanie programu umiejętności określonej liczbie lekarzy.
    Wykaz umiejętności oraz programy zatwierdzone przez ministra właściwego do spraw zdrowia podaje się do publicznej wiadomości na stronie internetowej CMKP. Wykaz rodzajów umiejętności z zakresu węższych dziedzin medycyny lub udzielania określonych świadczeń zdrowotnych określa załącznik nr 1 do rozporządzenia. Przeprowadzenie egzaminu należy do CEM. Koszty szkolenia, egzaminu i wydania świadectwa ponosi lekarz. Wysokość opłaty za PEU wynosi 700 zł., Natomiast opłata za wydanie świadectwa wynosi 50 zł. Wysokość opłat za szkolenie określa umowa zawarta pomiędzy podmiotem prowadzącym szkolenie a lekarzem.
    Lekarz, który ubiega się o uznanie programu szkolenia odbytego w kraju lub za granicą w całości lub w części za równoważny z programem zatwierdzonym przez ministra właściwego do spraw zdrowia, składa do ministra właściwego do spraw zdrowia wniosek w tej sprawie za pośrednictwem CMKP. Minister Zdrowia wydaje w tej sprawie decyzję o uznaniu szkolenia.
     
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE