- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPodatkiUbezpieczenie ochrony prawnej, czyli polisa na pomoc prawną

    Ubezpieczenie ochrony prawnej, czyli polisa na pomoc prawną

    Realizacja roszczeń na drodze postępowania sądowego lub obrona swych praw w procesie karnym bywa długotrwała i zazwyczaj bardzo kosztowna. Polska należy do jednych z tych państw, w którym koszty sądowe i adwokackie są bardzo wysokie. W głównej mierze dlatego Polacy niechętnie korzystają z usług prawnych. Wysokość wydatków niejednokrotnie bowiem sprawia, że wiele osób rezygnuje z dochodzenia swoich praw. Dzięki odpowiedniemu ubezpieczeniu ochrony prawnej osoba ubezpieczona nie musi ponosić kosztów własnej obsługi prawnej oraz zapłaty kosztów postępowania przed sądem, nawet w razie przegrania sprawy sądowej.

    Ubezpieczenie ochrony prawnej zapewnia ochronę przed ponoszeniem wydatków związanych z korzystaniem z pomocy prawnej, gdyż koszty z tego tytułu pokrywa zakład ubezpieczeń.

    Ochrona prawna może działać praktycznie w każdej sferze życia prywatnego, zawodowego lub związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą a przedmiot ubezpieczenia może obejmować prawie każdy problem prawny.

    Takie ubezpieczenie pokrywa zazwyczaj koszty związane z sądowym etapem prowadzenia sporu, w szczególności wynagrodzenie prawnika, koszty sądowe wszystkich instancji, koszty strony przeciwnej w razie przegranego procesu, koszty poręczenia majątkowego oraz koszty postępowania egzekucyjnego.

     

     

    Polisa zapewnia ubezpieczonemu przede wszystkim możliwość zatrudnienia swobodnie wybranego prawnika, którego wiedza może pomóc podjąć decyzję o dalszych działaniach oraz przygotować odpowiednią dokumentację. Zwykle ubezpieczyciel zastrzega, iż ubezpieczenie nie obejmuje kosztów związanych z zastępstwem procesowym nieprofesjonalnych pełnomocników. W ramach polisy ubezpieczony może otrzymać także dostęp do nielimitowanej lub limitowanej (w zależności od wariantu) liczby porad prawnych. Takie porady udzielane są jeszcze przed pojawieniem się jakiegokolwiek sporu prawnego, w sytuacji gdy istnieje potrzeba wyjaśnienia kwestii, które później mogą rzutować na sytuację osób objętych ochroną.

    Firmy ubezpieczeniowe oferują wiele wariantów ubezpieczeń skierowanych np. do rodziny, osób fizycznych lub prawnych czy poszczególnych grup zawodowych.

     

     

    Przed podpisaniem umowy należy przed wszystkim zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia.

    Warto bowiem sprawdzić jakie usługi wchodzą w zakres ubezpieczenia oraz do jakiej kwoty ubezpieczyciel ponosi koszty w razie zaistniałego problemu prawnego. Ważna jest także kwota minimalna, powyżej której zaczyna się odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń. Należy także zwrócić uwagę na wszelkie wyłączenia, czyli sprawy lub zdarzenia za które ubezpieczyciel nie pokrywa kosztów. W wielu przypadkach sprawy szczególnie interesujące daną osobę mogą być bowiem z takiej odpowiedzialności wyłączone i dostępne za odrębną opłatą lub w innym wariancie, np. zdarzenia wynikające z umów o pracę czy związane z popełnieniem niektórych przestępstw.

    W razie zaistnienia ewentualnego zdarzenia należy pamiętać o dopilnowaniu wszelkich formalności związanych z ubezpieczeniem. Głównie dotyczy to obowiązku, niezwłocznego lub w odpowiednim terminie, powiadomienia ubezpieczyciela o zaistniałej sytuacji oraz przedstawienia dokumentów wskazujących na wysokość poniesionych kosztów. Zazwyczaj dopiero po uzyskaniu pisemnej zgody ubezpieczyciela ubezpieczony ma prawo do ustanowienia profesjonalnego pełnomocnika, czyli adwokata lub radcy prawnego.

    Dobre ubezpieczenie ochrony prawnej oznacza więc nie tylko oszczędności finansowe ale także zapewnia stały dostęp do wiedzy prawniczej wykwalifikowanych specjalistów z danej dziedziny prawa.

     

     

    www.SerwisPrawa.pl

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE