Obowiązek rozliczenia się w Polsce z zagranicznych dochodów dotyczy generalnie osób mających tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce. Dotyczy to tych osób, które mają miejsce zamieszkania w Polsce, tj. ich centrum interesów osobistych lub gospodarczych znajduje się w Polsce lub przebywają na terytorium Polski dłużej niż 183 dni w roku podatkowym. Wystarczy zatem, że jeden z powyższych warunków jest spełniony i dana osoba zobowiązana jest rozliczyć zagraniczne dochody przed polskim fiskusem.
Komu przysługuje?
Ulga adresowana jest do tych podatników, którzy rozliczają dochody zagraniczne uzyskane w kraju, z którym Polska ma podpisaną umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania przewidującą metodę odliczenia proporcjonalnego oraz tych podatników, którzy rozliczają dochody zagraniczne osiągnięte w kraju, z którym Polska takiej umowy nie ma podpisanej (nie dotyczy to jednak dochodów uzyskanych w rajach podatkowych).
Jak skorzystać z ulgi?
Ulga abolicyjna polega na odliczeniu od polskiego podatku kwoty będącej różnicą pomiędzy podatkiem wyliczonym przy zastosowaniu metody proporcjonalnego odliczenia a podatkiem wyliczonym przy zastosowaniu metody wyłączenia z progresją.
Metoda wyłączenia z progresją w przypadku osób, które uzyskały przychody zarówno w Polsce, jak i za granicą, polega na tym, że w celu ustalenia stawki podatku od dochodu osiągniętego w Polsce (dochód zagraniczny jest zwolniony) stosuje się stawkę podatku właściwą dla całego zsumowanego dochodu polskiego i zagranicznego.
Metoda odliczenia proporcjonalnego przewiduje natomiast prawo podatnika do odliczenia od polskiego podatku kwoty podatku zapłaconego za granicą, ale tylko do wysokości podatku, jaka proporcjonalnie przypada na dochód zagraniczny (dochód zagraniczny podlega tu opodatkowaniu).
Radomir Graj
Dyrektor Departamentu Podatkowego