- Reklama -
czwartek, 21 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPodatkiUlga internetowa

    Ulga internetowa

    Należy w tym miejscu podkreślić, iż faktura VAT może być wystawiona w formie „papierowej” lub elektronicznej. Otrzymywanie faktur VAT w formie elektronicznej wymaga m.in. uprzedniej akceptacji takiej formy przez odbiorcę faktur oraz obliguje go, aby faktury przesłane w formie elektronicznej były przechowywane w tej formie w formacie, w którym zostały przesłane, w sposób gwarantujący autentyczność ich pochodzenia i integralność ich treści, jak również ich czytelność przez cały okres przechowywania.

     

    Rezygnacja z otrzymywania od operatora „papierowych” faktur VAT i zgoda na tzw. „ekofaktury”, czyli otrzymywanie obrazu faktury drogą elektroniczną na podany przez siebie adres e-mail lub udostępnianie obrazu faktury na stronie internetowej operatora oznacza, że nie posiadasz faktur VAT w formie elektronicznej – w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług. Należy pamiętać o tym, że można w takiej sytuacji żądać od operatora wystawienia „papierowych” faktur VAT, niezbędnych do skorzystania z ulgi. Ulga internetowa jest limitowana. Od dochodu można odliczyć wydatki poniesione w roku podatkowym w maksymalnej wysokości 760 zł.

    Jak obliczyć kwotę ulgi?
    Kwota odliczana od dochodu dotyczy tylko wydatków związanych z użytkowaniem Internetu, niezależnie od tego, czy korzysta się z niego poprzez stałe łącze, czy też bezprzewodowo – w tym za pomocą urządzeń mobilnych w komputerze lub telefonie komórkowym. Dlatego też, w sytuacji, gdy dostęp do Internetu jest tylko jedną z usług kupowanych u danego dostawcy – obok np. telewizji kablowej czy telefonu stacjonarnego, z faktury VAT musi wynikać wyraźnie kwota wydatków za użytkowanie Internetu. Ulga internetowa nie przysługuje z tytułu wydatków poniesionych na instalację, rozbudowę, modernizację oraz serwis i obsługę techniczną sieci Internet.

    W sytuacji, gdy rachunki za Internet opłacane są wspólnie z osobą zamieszkującą w jednym gospodarstwie – np. małżonkiem, dzieckiem, rodzicem, co dokumentują faktury VAT wystawione na imię i nazwisko osób ponoszących wydatki, to każdej z tych osób przysługuje prawo do ulgi internetowej w ramach odrębnego limitu. Odliczenia ulgi można dokonać od dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych według skali podatkowej, przy czym może to nastąpić:
    – w trakcie roku podatkowego, w przypadku podatników uzyskujących dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej, najmu lub umów o podobnym charakterze – podatnicy ci powinni następnie wykazać dokonane odliczenia w zeznaniu podatkowym PIT-36, do którego należy dołączyć informację o odliczeniach PIT/O,
    – po zakończeniu roku podatkowego, w zeznaniu podatkowym PIT-36 lub PIT- 37, do których należy dołączyć informację o odliczeniach PIT/O.
    Odliczenia ulgi można dokonać także od przychodu podlegającego opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (ustawa o ryczałcie), przy czym może to nastąpić zarówno w trakcie roku podatkowego, jak i w składanym po jego zakończeniu zeznaniu podatkowym PIT-28, do którego należy dołączyć informację o odliczeniach PIT/O.

    Ponadto, można odliczyć od dochodu wydatki za użytkowanie Internetu, o ile nie zostały one zaliczone do kosztów uzyskania przychodów na podstawie ustawy o podatku dochodowym lub nie zostały odliczone od przychodu na podstawie ustawy o ryczałcie albo nie otrzymano w jakiejkolwiek formie ich zwrotu. Działa to również odwrotnie, bowiem można odliczyć wydatki za użytkowanie sieci Internet na podstawie ustawy o ryczałcie, jeżeli nie zostały one odliczone od dochodu lub zaliczone do kosztów uzyskania przychodów na podstawie ustawy o podatku dochodowym.

    www.SerwisPrawa.pl 
     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE