- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej

    Ulga odsetkowa

    Własne potrzeby mieszkaniowe
    Zgodnie z treścią uchylonego art. 26b ust. 1 Ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia od podstawy obliczenia podatku faktycznie poniesionych w roku podatkowym wydatków na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki), z zastrzeżeniem, że kredyt (pożyczka) udzielony został na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych podatnika. Inwestycja mieszkaniowa musi być związana z:

    • budową budynku mieszkalnego albo
    • wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku albo
    • zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej albo
    • nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego.

    Zobacz RAPORT SPECJALNY PITY 2012 »

    Odsetki można odliczyć nie tylko od kredytów mieszkaniowych ale również od tzw. kredytów refinansowych, czyli od kredytów zaciągniętych na spłatę kredytów (pożyczek) mieszkaniowych oraz od każdego kolejnego kredytu (pożyczki) zaciągniętego na spłatę kredytu mieszkaniowego bądź kredytu zaciągniętego na spłatę takiego kredytu mieszkaniowego.

    Warunki i terminy

    Ulga obejmuje inwestycje zakończone nie wcześniej niż w 2002 roku. Ponadto, w przypadku budowy budynku mieszkalnego, nadbudowy, rozbudowy lub przebudowy (przystosowania), zakończenie inwestycji musi nastąpić w ciągu 3 lat, licząc od końca roku, w którym uzyskano stosowne pozwolenie budowlane. Musi to zostać potwierdzone stosownym pozwoleniem albo zawiadomieniem o zakończeniu inwestycji. Z kolei w przypadku wniesienia wkładu budowlanego lub mieszkaniowego czy zakupu nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu warunkiem jest zawarcie umowy o ustanowieniu spółdzielczego własnościowego lub lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego albo umowy w formie aktu notarialnego o ustanowieniu odrębnej własności lokalu mieszkalnego, o przeniesieniu na podatnika własności budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.

    Ograniczenia i wyłączenia
    Kredyt czy pożyczka musi być udzielony przez uprawniony podmiot na podstawie przepisów prawa bankowego albo przepisów o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych. Nie można więc skorzystać z ulgi, jeśli pożyczka została zaciągnięta od osoby prywatnej. Z umowy musi wyraźnie wynikać, że pożyczone środki są przeznaczone na inwestycję objętą ulgą. Inwestycja musi dotyczyć budynków lub lokali znajdujących się na terytorium Polski. Prawa do niej nie ma zatem osoba, która zakupiła mieszkanie czy dom za granicą. Ulga nie przysługuje na zakup działki budowlanej czy na nabycie wieczystego prawa użytkowania gruntu. Nie może też skorzystać z niej osoba, która zaciągnęła kredyt na nabycie mieszkania lub domu na rynku wtórnym, czyli nabyła używany dom lub mieszkanie. Prawa do takiego odliczenia nie ma także podatnik, który wcześniej korzystał z ulgi budowlanej, na zakup działki pod budowę oraz za oszczędzanie w kasie mieszkaniowej albo, gdy korzystał z nich jego małżonek.



    Limit

    Ulgę odsetkową można po raz pierwszy zastosować w rozliczeniu za rok, w którym zakończono inwestycję. Ulga odsetkowa jest limitowana a limity co roku ulegają zmianie. Maksymalna wysokość odliczenia dla inwestycji zakończonej w 2012 roku wynosi 279.160,-zł. Jeśli kredyt jest wyższy od limitu, odliczyć można odsetki przypadające proporcjonalnie na tę część kredytu, która mieści się w limicie ulgi. Odliczeniu podlegają odsetki, które:

    • zostały faktycznie zapłacone,
    • nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie, chyba że zwrócone odsetki zwiększyły podstawę obliczenia podatku,
    • nie zostały odliczone od przychodów na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

    Kwotę spłaconych odsetek należy udokumentować specjalnym zaświadczeniem o ich wysokości i terminie zapłaty. Takie zaświadczenie wystawia podmiot udzielający kredytu i jest ono płatne.

    Rozliczenie ulgi
    Rozliczenie ulgi odsetkowej następuje w załączniku PIT-D. Do zeznania rocznego za rok, w którym po raz pierwszy dokonuje się odliczenia odsetek, podatnik powinien dołączyć oświadczenie PIT-2K o wysokości wszystkich poniesionych wydatków związanych z daną inwestycją. Małżonkowie bez względu na sposób rozliczenia składają jedno oświadczenie, podając w nim dane identyfikacyjne obojga. Ulga dotyczy odsetek zapłaconych łącznie przez oboje małżonków. W przypadku, gdy małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu, odliczeń dokonuje się, zgodnie z wnioskami zawartymi w zeznaniach rocznych, bądź od dochodu każdego z małżonków, w proporcji wskazanej we wniosku, bądź od dochodu jednego z małżonków.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE