Kto może skorzystać z ulgi na dziecko?
Ulga ta przysługuje na każde małoletnie dziecko. Może z niej skorzystać osoba, która w 2012 roku, w stosunku do tego dziecka:
– wykonywała władzę rodzicielską,
– pełniła funkcję opiekuna prawnego, jeżeli dziecko z nią zamieszkiwało,
– sprawowała opiekę poprzez pełnienie funkcji rodziny zastępczej na podstawie orzeczenia sądu lub umowy zawartej ze starostą.
Prawo do odliczenia ulgi nie jest uzależnione ani od liczby wychowywanych dzieci, ani od wysokości osiąganego dochodu.
Dzieci pełnoletnie
Ulga przysługuje również w związku z wychowywaniem dziecka pełnoletniego:
– bez względu na jego wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymuje zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
– do ukończenia 25 roku życia uczącego się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, przepisach o szkolnictwie wyższym lub w przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe obowiązujących w innym niż Polska państwie, pod warunkiem, że nie uzyskało one żadnych dochodów z wyjątkiem dochodów wolnych od podatku dochodowego, renty rodzinnej oraz dochodów w wysokości niepowodującej obowiązku zapłaty podatku.
W chwili obecnej wiek poniżej 25 lat lub nauka w szkole oceniana jest w perspektywie miesiąca a nie roku. W przypadku, gdy dziecko uczyło się choćby jeden dzień w danym miesiącu, wówczas ulga przysługuje za cały miesiąc.
Jaką kwotę można odliczyć?
Kwota odliczenia zależna jest od liczby posiadanych dzieci. Za każde dziecko można odliczyć kwotę 92,67 zł za każdy miesiąc kalendarzowy, w którym podatnik wykonywał władzę, pełnił funkcję albo sprawował opiekę, czyli maksymalnie rocznie kwotę 1.112,04 zł. Należy pamiętać, że kwotę odlicza się od podatku. Odliczenie dotyczy łącznie obojga rodziców, opiekunów prawnych dziecka albo rodziców zastępczych pozostających w związku małżeńskim. Kwotę tę mogą odliczyć od podatku w częściach równych lub w dowolnej proporcji przez nich ustalonej.
Wyłączenia
Odliczenie nie przysługuje, poczynając od miesiąca kalendarzowego, w którym dziecko, na podstawie orzeczenia sądu, zostało umieszczone w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie w rozumieniu przepisów o świadczeniach rodzinnych lub wstąpiło w związek małżeński.
Zeznanie i dokumenty
W zeznaniu podatkowym za 2012 rok osoba korzystająca z ulgi na dzieci ma obowiązek wypełnić część E formularza PIT/O. Trzeba tam wpisać numer PESEL dziecka a jeżeli dziecko nie ma tego numeru – jego pierwsze imię i nazwisko oraz datę urodzenia. Ponadto trzeba określić (zaznaczyć odpowiedni kwadrat lub kwadraty) okres, za który przysługuje odliczenie podatnikowi lub jego małżonkowi. Do rozliczenia nie trzeba dołączać żadnych dokumentów. W danym roku w deklaracji należy wpisać tylko ilość posiadanych dzieci. Jedynie na żądanie organów podatkowych lub organów kontroli skarbowej podatnik jest obowiązany przedstawić zaświadczenia, oświadczenia oraz inne dowody niezbędne do ustalenia prawa do odliczenia, w szczególności:
– odpis aktu urodzenia dziecka;
– zaświadczenie sądu rodzinnego o ustaleniu opiekuna prawnego dziecka,
– odpis orzeczenia sądu o ustaleniu rodziny zastępczej lub umowę zawartą między rodziną zastępczą a starostą,
– zaświadczenie o uczęszczaniu pełnoletniego dziecka do szkoły.