- Reklama -
czwartek, 21 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaBiznesUlga w spłacie pomocy regionalnej

    Ulga w spłacie pomocy regionalnej

    Zgodnie z art. 3 rozporządzenia pomoc na nowe inwestycje dla przedsiębiorcy innego niż mały przedsiębiorca znajdującego się w trudnej sytuacji ekonomicznej, w rozumieniu kryteriów określonych w przepisach prawa Unii Europejskiej dotyczących udzielania pomocy publicznej lub w okresie restrukturyzacji przeprowadzanej z wykorzystaniem pomocy publicznej może być udzielana, jeżeli wraz z notyfikacją projektu pomocy indywidualnej na restrukturyzację została przekazana Komisji Europejskiej informacja o pomocy na nowe inwestycje lub, gdy przedsiębiorca, który uzyskał pomoc na restrukturyzację w ramach programu pomocowego, zaakceptowanego przez podmioty udzielające pomocy, w planie restrukturyzacji wykazał konieczność zrealizowania nowych inwestycji niezbędnych do odzyskania długookresowej zdolności do konkurowania na rynku. Tego rodzaju pomoc udzielana jest zgodnie z warunkami określonymi w rozporządzeniu Komisji (WE) nr 1628/2006 z dnia 24 października 2006 r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu w odniesieniu do regionalnej pomocy inwestycyjnej dla inwestycji niebędących dużymi projektami inwestycyjnymi, o których mowa w ust. 2, nie podlega notyfikacji Komisji Europejskiej.  

    Pomoc na duże projekty inwestycyjne, udzielana zgodnie z warunkami określonymi w niniejszym rozporządzeniu, stanowi pomoc indywidualną, podlegającą notyfikacji Komisji Europejskiej i może być udzielona po zatwierdzeniu jej przez Komisję Europejską, w przypadku gdy łączna wartość pomocy przekracza równowartość:

    • 22.500.000 euro – dla inwestycji realizowanych na obszarze należącym do miasta stołecznego Warszawy oraz w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r. na obszarze należącym do województwa mazowieckiego
    • 30.000.000 euro – dla inwestycji realizowanych na obszarach należących do województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, śląskiego, a w okresie od dnia 1 stycznia 2007 r. do dnia 31 grudnia 2010 r. na obszarze należącym do województwa mazowieckiego, z wyłączeniem miasta stołecznego Warszawy,
    • 37.500.000 euro – dla inwestycji realizowanych na obszarach należących do województw: lubelskiego, podkarpackiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, opolskiego, małopolskiego, lubuskiego, łódzkiego, kujawsko-pomorskiego.  Pomoc dla nowo powstałych małych przedsiębiorstw udzielana jest zgodnie z warunkami określonymi w niniejszym rozporządzeniu, stanowi pomoc indywidualną, podlegającą notyfikacji Komisji Europejskiej i może być udzielona po zatwierdzeniu jej przez Komisję Europejską. Poprzez pomocą regionalną należy rozumieć pomoc udzieloną na nowe inwestycje – w odniesieniu do kosztów inwestycji w rzeczowe aktywa trwałe oraz w wartości niematerialne i prawne, związanych z realizacją tej inwestycji lub kosztów wynagrodzenia dla miejsc pracy utworzonych bezpośrednio w wyniku realizacji tej inwestycji oraz pomoc dla nowo powstałych małych przedsiębiorstw.

    Do kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą obliczaną na podstawie kosztów inwestycji zalicza się cenę nabycia gruntów lub prawa ich wieczystego użytkowania, cenę nabycia albo koszt wytworzenia rzeczowych aktywów trwałych, takich jak budowle i budynki, oraz ich wyposażenie związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, w szczególności: maszyny i urządzenia, w tym systemy i sieci teleinformatyczne, narzędzia, przyrządy i aparaturę, wyposażenie techniczne dla prac biurowych oraz urządzenia infrastruktury technicznej. Do kosztów kwalifikujących zalicza się również cenę nabycia wartości niematerialnych i prawnych polegających na uzyskaniu patentu, nabyciu licencji lub nieopatentowanego know-how. W przypadku przedsiębiorcy innego niż mały lub średni przedsiębiorca, koszt nabycia wartości niematerialnych i prawnych polegających na uzyskaniu patentu, nabyciu licencji lub nieopatentowanego know-how uwzględnia się w kosztach kwalifikujących się do objęcia pomocą obliczaną na podstawie kosztów inwestycji w wysokości nieprzekraczającej 50 % wartości kosztów kwalifikujących. Wartości niematerialne i prawne powinny spełniać łącznie kilka warunków. Pierwszy z nim jest to, iż muszą być one wykorzystywane wyłącznie przez przedsiębiorcę otrzymującego pomoc, obliczaną na podstawie kosztów inwestycji, w zakładzie zlokalizowanym na obszarze, w którym jest realizowana inwestycja. Drugim warunkiem jest to, iż muszą być one nabyte od osoby trzeciej na warunkach nieodbiegających od normalnych praktyk inwestycyjnych. Ponadto muszą one być ujęte w aktywach małego i średniego przedsiębiorcy oraz pozostać w jego posiadaniu przez okres, co najmniej 3 lat, a w przypadku innych przedsiębiorców – przez okres, co najmniej 5 lat oraz podlegać amortyzacji zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości. Cenę nabycia i koszt wytworzenia rzeczowych aktywów trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości. W przypadku przedsiębiorcy wykonującego działalność gospodarczą w sektorze transportu, do kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą na nowe inwestycje nie zalicza się kosztów zakupu środków transportu. Należy pamiętać, iż w przypadku przedsiębiorcy innego niż mały i średni, nabywane aktywa powinny być nowe. Ważne jest również, że gdy przed nabyciem przedsiębiorstwa w stosunku do jego składników udzielono już pomocy publicznej, ceny nabycia tych składników nie zalicza się do kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą obliczaną na podstawie kosztów inwestycji.

    Do kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą obliczaną na podstawie kosztów wynagrodzenia zalicza się dwuletnie koszty pracy nowo zatrudnionych pracowników obejmujące wynagrodzenie przed opodatkowaniem podatkiem dochodowym oraz  opłacone od tego wynagrodzenia obowiązkowe składki na ubezpieczenia społeczne, ponoszone przez przedsiębiorcę od dnia zatrudnienia tych pracowników. Za nowo zatrudnionych pracowników uważa się pracowników zatrudnionych w związku z realizacją nowej inwestycji, w wyniku której tworzone są nowe miejsca pracy, jednak nie później niż w okresie 3 lat od dnia zakończenia inwestycji.

    Warunkiem dopuszczalności pomocy na nowe inwestycje jest m.in. złożenie przez przedsiębiorcę wniosku o udzielenie ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych przed rozpoczęciem prac nad nową inwestycją oraz zobowiązanie się przedsiębiorcy do pokrycia co najmniej 25 % kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą poniesionych ze środków własnych, przy czym przez środki własne należy rozumieć środki, które nie zostały uzyskane przez przedsiębiorcę w związku z udzieloną pomocą publiczną, w szczególności w formie: kredytów preferencyjnych, dopłat do oprocentowania kredytów, gwarancji i poręczeń na warunkach korzystniejszych od oferowanych na rynku. Pomoc udzielona zostanie pod warunkiem utrzymania inwestycji w regionie, w którym udzielono pomocy, przez okres co najmniej 3 lat przez małego i średniego przedsiębiorcę lub przez okres co najmniej 5 lat przez pozostałych przedsiębiorców od dnia zakończenia inwestycji – w przypadku pomocy obliczanej na podstawie kosztów inwestycji, z zastrzeżeniem, że nie uniemożliwia wymiany maszyn lub urządzeń, które z uwagi na szybki postęp technologiczny stały się przestarzałe w tym okresie, o ile działalność gospodarcza zostanie utrzymana w regionie, w którym udzielono pomocy, przez minimalny wymagany okres. Ponadto warunkiem dopuszczalności pomocy na nowe inwestycje jest utworzenie nowych miejsc pracy w okresie 3 lat od dnia zakończenia inwestycji i utrzymanie nowo utworzonych miejsc pracy przez okres co najmniej 3 lat przez małego i średniego przedsiębiorcę oraz przez okres co najmniej 5 lat przez pozostałych przedsiębiorców, licząc od dnia ich utworzenia – w przypadku pomocy obliczanej na podstawie kosztów wynagrodzenia. Przez rozpoczęcie prac nad nową inwestycją należy rozumieć podjęcie budowy, a także prac polegających na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego lub pierwsze prawnie wiążące zobowiązanie do zamówienia urządzeń lub maszyn, z wyłączeniem wstępnych studiów wykonalności.

    Przedsiębiorca, który ubiega się o pomoc na nowe inwestycje jest zobowiązany do złożenia pisemnego oświadczenia, że: utrzyma przez okres 5 lat, a w przypadku małych i średnich przedsiębiorców – przez okres 3 lat, nowo utworzone miejsca pracy oraz dotychczasowy stan zatrudnienia na poziomie nie niższym niż średnie zatrudnienie z ostatnich 12 miesięcy poprzedzających rozpoczęcie realizacji inwestycji oraz, że wniesie wkład własny w finansowanie kosztów inwestycji w wysokości, co najmniej 25 %.

    Pomoc dla nowo powstałych małych przedsiębiorstw może być udzielona przedsiębiorcy, pod warunkiem, że wartość tej pomocy brutto nie przekroczy równowartości 2 mln euro, przy czym kwota rocznej pomocy nie może przekroczyć 33 % wyżej wymienionej kwoty pomocy na jedno przedsiębiorstwo. Przedsiębiorca ubiegający się o taką pomoc zobowiązany jest do łożenia wraz z wnioskiem o udzielenie pomocy pisemnego oświadczenia, iż w okresie 12 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku nie prowadził działalności gospodarczej objętej tą samą klasą Polskiej Klasyfikacji Działalności, co działalność, której dotyczy wniosek.

    www.SerwisPrawa.pl

    Poprzedni artykuł
    Następny artykuł
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE