Umowa o zakazie konkurencji, która obowiązuje pracownika po ustaniu zatrudnienia, może zostać zawarta, jednakże kodeks pracy wprowadza w tym zakresie istotne ograniczenia:
-
umowę taką można zawrzeć tylko w wypadku gdy pracownik ma dostęp do szczególnie ważnych informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę
-
w umowie należy wskazać okres obowiązywania zakazu,
-
za powyższy okres pracownikowi przysługuje odszkodowanie nie niższe niż 25 % jego wynagrodzenia (w umowie należy wskazać wysokość odszkodowania)
Okres obowiązywania zakazu może być dowolnie okreslony – ustawodawca uznał, iż wystarczającym zabezpieczeniem dla pracownika będzie obowiązek wypłaty odszkodowania.
Zakaz konkurencji przestanie obowiązywać pracownika w przypadku ustania przyczyn uzasadniających taki zakaz lub w przypadku nie wywiązywania się pracodawcy z obowiązku wypłaty odszkodowania.
Zatem pracownik, który podpisuje umowe o zakazie konkurencji powinien zadbać aby w umowie tej znalazły się następujące postanowienia:
-
wysokość należnego odszkodowania (zgodnie z art. 101²§3 Kodeksu pracy nie może być mniejsze niż 25% wynagrodzenia otrzymanego przez okres odpowiadający okresowi obowiązywania zakazu konkurencji),
-
ustalić wysokość kary umownej dla pracodawcy w przypadku nie dokonania zapłaty kwoty należnej z tytułu odszkodowania w ustalonym terminie,
-
określić w umowie wysokość, terminy i sposób zapłaty odszkodowania,
-
można również zawrzeć postanowienie, iż w przypadku zwłoki w zapłacie tegoż odszkodowania za 2 pełne okresy płatności, umowa może zostać wypowiedziana ze skutkiem natychmiastowym przez pracownika,
-
możliwość wcześniejszego ustania zakazu konkurencji za pisemną zgodą byłego pracodawcy.
Jeśli pracownik wyrazi zgodę na objęcie zakazem konkurencji po ustaniu stosunku pracy, będzie musiał przez cały okres trwania zakazu konkurencji zachować w tajemnicy wszelkie informacje zdobyte w czasie pracy w przedmiotowej firmie oraz nie stosować technologii ani firmowego Know How, które poznał w trakcie zatrudnienia w tejże firmie. Będzie to oznaczało uszczuplenie możliwości zarobkowych, dlatego też tak ważne jest, aby pracownik uzyskał jak najwyższe odszkodowanie od pracodawcy w zamian za objęcie przedmiotowym zakazem.
W przypadku naruszenia przez pracownika zakazu konkurencji w trakcie okresu zatrudnienia u podlegała odpowiedzialności pracowniczej włącznie z dyscyplinarnym rozwiązaniem stosunku pracy oraz odpowiedzialności z art. 266 Kodeksu karnego tj. karze grzywny, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Pracodawca w przypadku obowiązywania zakazu konkurencji po okresie zatrudnienia, w razie jego naruszenia przez pracownika, będzie miał prawo domagać się odszkodowania na drodze sądowej. Odszkodowanie to może obejmować szkodę rzeczywistą poniesioną przez niego w wyniku naruszenia zakazu konkurencji a także za utracone ewentualne korzyści wynikające z przekazania informacji a także szkody za utracone zyski.