- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPodatkiUszczelnienie systemu poboru podatków

    Uszczelnienie systemu poboru podatków

    Pełnomocnictwo ogólne w procedurach podatkowych
    W świetle aktualnie obowiązujących przepisów, pełnomocnik ma obowiązek złożenia pełnomocnictwa oddzielnie do każdej sprawy. W założeniach do projekty ustawy, zaproponowano wprowadzenie pełnomocnictwa ogólnego do reprezentowania we wszystkich sprawach podatkowych. Pełnomocnictwo ogólne będzie składane w formie elektronicznej do centralnego rejestru i nie będzie podlegać opłacie skarbowej. Nadal będzie istnieć opcja złożenia pełnomocnictwa szczególnego – papierowego lub elektronicznego – ważnego tylko do konkretnej sprawy.

    Założenia do projektu ustawy przewidują także wskazanie adresu do korespondencji – innego niż zamieszkania oraz doręczenie na skrytkę pocztową. Proponuje się przyspieszenie i zmniejszenie kosztów doręczania pism pełnomocnikom zawodowym (czyli adwokatom, radcom prawnym, doradcom podatkowym) przez doręczenie elektroniczne.

    Ponadto, proponuje się wprowadzenie ujednoliconej formy elektronicznych raportów z ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych. Takie raporty będą przekazywać – na żądanie organu w ramach toczącej się procedury – podatnicy, którzy księgowość podatkową prowadzą elektronicznie. Takie rozwiązanie, pozwoli szybciej przeanalizować dane, skróci czas kontroli i ograniczy angażowanie podatnika. Przewidziano długie vacatio legis w celu sprawnego przygotowania podatników do tej nowej formy kontaktu.

    Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania
    Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania
    pozwoli zwalczać sztuczne konstrukcje prawne, zwykle zawierające elementy zagraniczne, wykorzystywane zazwyczaj przez wielkie korporacje do unikania zapłaty podatku. Celem wprowadzenia klauzuli jest przede wszystkim prewencja. Przyjmuje się, że klauzula będzie miała zastosowanie, w sytuacji, gdy transakcja została faktycznie przeprowadzona, a czynności prawne zmierzały do obejścia prawa podatkowego. Wprowadzenie klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania zaleca Komisja Europejska. Polska należy do nielicznych krajów, które takich rozwiązań jeszcze nie wprowadziły. Realizując zalecenia Trybunału Konstytucyjnego, stosowanie klauzuli będzie powiązane z licznymi rozwiązaniami zabezpieczającymi, takimi jak: wydawanie na wniosek podatnika opinii zabezpieczających, niezależna od administracji, ekspercka Rada ds. Unikania Opodatkowania opiniująca sporne sprawy, niewykonalność spornych decyzji, wyłączna właściwość ministra finansów w sprawach klauzuli, możliwość korekty deklaracji w końcowej fazie postępowania podatkowego w zakresie stosowania klauzuli.

    W założeniach do projektu ustawy, zaproponowano również nowe rozwiązania proceduralne, które umożliwią przejęcie postępowania przez urząd kontroli skarbowej. Urząd ten posiada aktualnie znacznie szerszy dostęp do danych bankowych. Procedura ta będzie stosowana wówczas, jeśli informacje uzyskane przez urząd skarbowy z banków, w ramach przysługujących im uprawnień, nie pozwolą na pełne wyjaśnienie sprawy.

    Możliwość zapłaty podatku w imieniu podatnika

    Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom podatników, w założeniach do projekty ustawy – Ordynacja podatkowa – zaproponowano umożliwienie technicznej zapłaty podatku przez podmiot inny niż podatnik – do wysokości 1000 zł. Dopuszcza się zapłatę podatku przez małżonka lub innego członka rodziny podatnika bez limitu kwotowego. W tych przypadkach przyjmuje się, że zapłata następuje ze środków podatnika, jeśli treść dowodu zapłaty nie budzi wątpliwości.

    Rejestr Zastawów Skarbowych
    Rejestr Zastawów Skarbowych (zabezpieczenia na ruchomościach i zbywalnych prawach majątkowych) będzie dostępny dla każdego, nieodpłatnie przez internet. Dla zainteresowanych nadal pozostaje opcja formalnego, odpłatnego wypisu.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE