- Reklama -
poniedziałek, 25 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPodatkiW trakcie roku firma może stracić prawo do ryczałtu

    W trakcie roku firma może stracić prawo do ryczałtu

    Przedsiębiorcy mogą co roku wybrać formę opodatkowania informując o swojej decyzji właściwy urząd skarbowy. Mają na to czas do 20 stycznia (w tym roku była to niedziela w związku z czym termin przesunął się na poniedziałek 21 stycznia). Jeżeli takie oświadczenie nie wpłynie do fiskusa oznacza to, że przedsiębiorca zdecydował się kontynuować formę opodatkowania z ubiegłego roku. Niedotrzymanie owego terminu nie do końca jednak pozbawia możliwości przejścia na inną formę rozliczenia. Chodzi tu bowiem o sytuację, w której podatnik przestaje spełniać warunki do opodatkowania ryczałtem, co za tym idzie, zmuszony jest przez prawo do zmiany formy opodatkowania.

    Wyświadczenie niedozwolonej dla ryczałtowca usługi

    Utrata prawa do ryczałtowego rozliczenia jest związana z wykonaniem usługi wyłączającej opodatkowanie w tej formie. Szeroki katalog owych usług zawarty jest w załączniku 2 do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym (przykładowo świadczenie usług finansowych, tłumaczeniowych, usługa pośrednictwa w sprzedaży hurtowej czy kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek). Podatnik straci możliwość rozliczenia w formie ryczałtu w trakcie roku podatkowego, w dniu wykonania wymienionej usługi.

    Samozatrudnienie
    Innym przypadkiem jest sytuacja, w której podatnik dokona sprzedaży na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, pod warunkiem, że przed rozpoczęciem działalności w roku podatkowym lub w roku poprzedzającym rok podatkowy podatnik wykonywał te same czynności w ramach m.in. stosunku pracy. Tutaj strata prawa do ryczałtu będzie miała miejsce również w trakcie roku podatkowego.

    Jak się wtedy rozliczyć
    Narzuconą przez ustawodawcę formą opodatkowania dla podatnika przestającego spełniać warunki jako ryczałtowiec, jest opodatkowanie na zadach ogólnych, tj. podatkiem progresywnym według skali – stawka 18% (do dochodów do 85.528 zł) oraz 32% (do nadwyżki). Podstawę do określenia podatku dochodowego według skali podatkowej stanowi dochód osiągnięty po utracie warunków do opodatkowania w formie ryczałtu.

    Katarzyna Miazek, Tax Care
    Katarzyna Więsik,  księgowa Tax Care

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE