Nauczyciele, którzy urodzili się po dniu 31 grudnia 1948 r., a przed dniem 1 stycznia 1969 r. zachowują prawo do wymienionej emerytury bez względu na wiek – pod warunkiem, że spełnili podane wyżej warunki wymagane do przyznania tej emerytury w ciągu dziesięciu lat od wejścia w życie ustawy emerytalnej, tj. do dnia 31 grudnia 2008 r., z wyjątkiem warunku rozwiązania stosunku pracy. Prawo do emerytury dla nauczycieli z tej grupy wiekowej przysługuje, jeśli nie przystąpili do otwartego funduszu emerytalnego albo złożyli wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w funduszu, za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, na dochody budżetu państwa. Wynika z tego, że rozwiązanie stosunku pracy przez nauczyciela może nastąpić również po 31 grudnia 2008 r. Także po tej dacie może być zgłoszony wniosek o emeryturę, jednakże nie później niż przed ukończeniem 60 roku życia przez kobietę i 65 roku życia przez mężczyznę. Wówczas emerytura będzie obliczona na dotychczasowych tzw. starych zasadach.
Zgłoszenie wniosku o emeryturę po ukończeniu powszechnie obowiązującego wieku emerytalnego, nawet w sytuacji, gdy osoba ubezpieczona spełniła warunki do emerytury nauczycielskiej spowoduje konieczność zastosowania art. 183 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, a więc ustalenie wysokości emerytury obliczonej w części według dotychczasowych zasad i części obliczonej według nowych zasad, o ile osoby te nie przystąpiły do OFE albo ustalenia wysokości emerytury według nowych zasad.
O przyznanie emerytury na warunkach określonych w przepisie art. 88 Karty Nauczyciela może ubiegać się nie tylko nauczyciel zatrudniony w pełnym wymiarze czasu zajęć, ale także nauczyciel zatrudniony w wymiarze co najmniej połowy obowiązującego wymiaru czasu zajęć. Artykuł ten dotyczy również nauczycieli przebywających na urlopie bezpłatnym, m.in. w związku z pełnieniem z wyboru funkcji publicznych. Prawo do emerytury ustala się na ogólnych zasadach, nie wcześniej niż od dnia następującego po dniu rozwiązania stosunku pracy. Uzyskanie prawa do wcześniejszej emerytury z rozporządzenia nie jest uzależnione od wykonywania pracy nauczycielskiej ostatnio przed zgłoszeniem wniosku o to świadczenie. Emeryturę tę, po spełnieniu wymaganych warunków, uzyska także osoba, która ostatnio nie wykonywała pracy nauczycielskiej. Przyznanie takiej emerytury nie jest również uzależnione od rozwiązania stosunku pracy na wniosek nauczyciela – tak jak jest to w przypadku ubiegania się o przyznanie emerytury nauczycielskiej bez względu na wiek – w myśl. 88 Karty Nauczyciela.