Dlatego też Ministerstwo Finansów promuje udogodnienia, które mają ułatwić podatnikom to zadanie, takie jak brak konieczności posługiwania się numerem NIP przez niektóre grupy podatników czy możliwość wysłania PIT przez Internet.
Na mocy obowiązujących przepisów osoba fizyczna objęta rejestrem PESEL nieprowadząca działalności gospodarczej lub niebędąca podatnikiem VAT w kontaktach z administracją podatkową jest identyfikowana w oparciu o jeden identyfikator podatkowy, którym jest numer PESEL. Powyższe udogodnienie zostało wprowadzone w wyniku realizacji projektu e-Rejestracja. Oznacza to brak konieczności posługiwania się numerem NIP przez podatników, którzy już ten numer posiadają oraz zniesienie obowiązku dokonywania zgłoszenia identyfikacyjnego przez osoby, które do tej pory musiały o ten numer występować. Dodatkowo zniesiony też został obowiązek zgłaszania do urzędów skarbowych zmian danych takich jak np. zmiana nazwiska czy adresu zameldowania. Urzędy skarbowe wszelkie ww. informacje pobierają właśnie z rejestru PESEL a nie bezpośrednio od obywatela. Co więcej nie musimy już pamiętać naszego NIP-u, wypełniając zeznanie podatkowe.*
Z roku na rok coraz więcej osób decyduje się tez wysłać swój PIT przez Internet. To najprostszy i najszybszy sposób na złożenie zeznania przez tych, którzy zostawiają to na ostatnią chwilę, dla wszystkich zabieganych i ceniących swój czas. Rozwój sieci internetowej, bankowości elektronicznej i dostępu do prywatnych finansów z każdego miejsca w dowolnym czasie sprawia, że podatnicy oczekują także znoszenia barier w komunikacji z urzędami, a administracja na te potrzeby odpowiada. W tym roku już ponad 2,3 mln podatników skorzystało z tej formy rozliczenia. To dowód na to, że ten sposób komunikacji staje się z roku na rok coraz bardziej popularny.
Od 8 kwietnia br. w telewizji można oglądać spot promujący opisane udogodnienia. Film możesz zobaczyć również na kanale Ministerstwa Finansów na You Tube.
***
*Dotyczy osób fizycznych objętych rejestrem PESEL nieprowadzących działalności gospodarczej lub niebędących zarejestrowanymi podatnikami podatku VAT. Pozostałe grupy podatników w kontaktach z administracją podatkową muszą posługiwać się identyfikatorem podatkowym NIP.